ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

ШЕЛЬФ (МАТЕРИКОВА МІЛИНА)

Шельф (англ. shelf) (материкова мілина) — вирівняна частина під­водної окраїни материків, яка межує з берегами суходолу і характе­ризується спільною з нею геологічною будовою. Глибини краю шель­фу, як правило, становлять 100—200 м, але в окремих випадках дося­гають 1500—2000 м (наприклад, у Курильській улоговині Охотського моря); ширина до 1500 км (наприклад, у Північному Льодовитому оке­ані). Загальна площа шельфу бл. 32 млн км2. У межах шельфу ведеть­ся розробка родовищ нафти і газу, досліджується можливість видобу­тку деяких інших корисних копалин. Ловля риби у шельфових водах сягає 92 %. На шельф розповсюджуються суверенні права прибережної держави; без її прямої згоди ніхто не має права вести розробку, розвідку і видобуток природних багатств шельфу. У міжнародному праві континентальний шельф — це морське дно і надра підводних райо­нів, що тягнеться за межі територіальних вод. Правовий режим кон­тинентального шельфу і його кордони регулюються Конвенцією ООН з морського права 1982 p., конвенціями і внутрішніми законами дер­жав.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.