ГЕОГРАФІЯ
ГІДРОСФЕРА ТА ВОДИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ І СУХОДОЛУ

КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ

Хоч загальні запаси води в світі незмінні, постійно йде її перерозпо­діл. Кругообіг води відбувається під впливом сонячної радіації, яка сти­мулює випаровування води. При цьому осідають розчинені в ній міне­ральні речовини. Молекула води починає свій шлях в гідрологічному циклі, коли, отримавши трохи більше теплової енергії у порівнянні з сусідніми молекулами, долає поверхневе тяжіння рідини і перетворю­ється в молекулу пари. Повітря, в яке потрапляє молекула, залучене до процесу циркуляції, породженого нерівномірним нагріванням поляр­ної і тропічної зон, перепадами атмосферного тиску і обертанням Зем­лі. Циркуляція атмосфери в Північній півкулі загалом направлена із заходу на схід. Всередині повітряної маси відбувається вертикальний рух повітря, викликаний передусім нагріванням повітря на контакті з більш теплою поверхнею океану або суходолу. Окрема частка, нагріта таким чином, розширюється, стає менш щільною, ніж частки, що зна­ходяться безпосередньо вище від неї, і спрямовується вгору. Однак згі­дно з відомим фізичним законом розширення відбувається за рахунок запасу тепла; тому, підіймаючись, ця повітряна частка охолоджується, доки температура не знизиться до такої міри, що волога вже не зможе залишатися в газоподібному стані і не відбудеться конденсація пари. Крихітні крапельки води, завислі в атмосфері, утворюють хмари. За відповідних умов ці краплі зливаються навколо ядер конденсації (кри­сталів льоду або часток пилу), а досягши ваги, достатньої для подолан­ня опору повітря, падають на землю у вигляді дощу, снігу або граду. Коли частка води разом з наземним або підземним стоком потрапляє знову в океан, це означає, що вона здійснила повний кругообіг у при­роді. Активний учасник водообміну — атмосферна вологість. При вла­сному постійному об'ємі 13 тис. км3 вона утворює за рік 525 тис. км3 опадів, що випадають на Землю. Зміна всього об'єму атмосферної во­логості відбувається кожні 10 діб. Повільніше всього оновлюються гли­бинні підземні води — в середньому за 5000 років. Всі етапи кругообігу води пов'язані між собою; порушення процесу кругообігу може при­звести до катастрофічних наслідків.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.