Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Гідросфера та води Світового океану і суходолу
СНІГОВА ЛАВИНА

Лавина (від середньовіч. лат. labina — зсув) (сніговий обвал) — великі маси снігу, що зриваються або зісковзують з крутих схилів гір, аналогічно обвалу. Швидкість руху в середньому 20—30 м/с. Падіння лавини супроводжується утворенням повітряної передлавинної хвилі, що спричиняє найбільші руйнування. Нагромаджуючись на гірських схилах, сніговий покрив під дією сили ваги зривається вниз сніговою лавиною. Проходячи з величезною швидкістю по схилу долини, лавина змітає сторічні дерева, руйнує будинки і дороги. Об’єм лавин може досягати 2 млн м3, а сила удару — 60—100 т/м2.

Причиною виникнення лавини можуть бути рясні снігопади, сильні завірюхи, різкі пониження температури повітря. Лавина може сходити і від снігу пухкого шару глибинної паморозі — в Альпах його назвали снігом-пливуном. Особливо багато лавин сходить зі схилів весною, коли сніг стає вологим і зв’язки між окремими сніжними кристалами послаблюються. Лавина, як правило, періодично сходить на одних і тих же ділянках схилу. За характером руху їх розділяють на зсувні, лоткові та стрибучі лавини. Більшість лавин спускається по певних лавинних лотках — вузьких улоговинах на схилах з крутими стінками. По цих улоговинах одночасно може зірватися 200—300, а іноді 500 тис. т снігу. Особливо не безпечні стрибучі лавини, що зустрічають на своєму шляху «трампліни», з яких вони «стрибають» у долину, отримуючи дуже велику швидкість і завдаючи значного руйнування. Нерідко лавини підкрадаються раптово, іноді навіть безшумно. Бувають випадки, коли попереду падаючої сніжної маси рухається повітряна хвиля, яка приносить ще більші руйнування. Постійне падіння лавин залишає глибокі сліди в гірському ландшафті. У місцях частого сходу лавини знищують дерева і чагарники; біля підніжжя схилів виникають безлісі ділянки у формі півкола. Часто лавина падає в русла річок і перегороджує їх. Через деякий час річка прорізає тунель у сніжній загаті, а сніговий завал ще довго лежить у річковій долині, зникаючи тільки в кінці літа. Вивчаючи сліди лавин на місцевості, можна завчасно визначити місця їхнього сходу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити