ГЕОГРАФІЯ
ГІДРОСФЕРА ТА ВОДИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ І СУХОДОЛУ

ВІТРОВІ ХВИЛІ

Як це не дивно, але навіть у наш час могутніх двигунів і суден ванта­жопідйомністю в десятки тисяч тонн хвилі нерідко утруднюють море­плавство і бувають причиною загибелі великих кораблів. Змагаючись із зустрічними хвилями, судна ледве рухаються. Хвилі руйнують береги і портові споруди. Сила удару хвилі об вертикальну стінку вимірюється десятками тонн на квадратний метр. В Генуї у 1953 р. під час шторму було іруйновано хвилелом довжиною 4 км і шириною 12 м. Будувався він 18 років і був розрахований на хвилі висотою 5 м, а на нього обрушилися 7-метрові хвилі. Штормові хвилі, вторгаючись на сушу, викликають згубні повені і руйнування, від яких найчастіше страждає населення Центра­льної Америки і Японії. У 1963 р. хвилі, викликані ураганом, затопили низовинні райони острова Куба, в 1959 р. — зруйнували японське місто Нагоя з двохмільйонним населенням. Висота хвилі вимірюється від пі­дошви до гребеня по вертикалі, довжина — від одного гребеня до іншого. Чим довше дме вітер і чим більший «розгін» хвилі, тим вона вища і дов­ша. Хвилі, що йдуть одна за одною, мають різну висоту; вона залежить під сили вітру, від накладення одних хвиль на інші, так що розмови про найбільш високий «дев'ятий» вал ні на чому не засновані. В океані хвилі досягають 18—20 м висоти, але це буває рідко. Деякі спостерігачі ствер­джують, що зустрічали хвилі висотою 25 і навіть 30 м. Переважаюча ви­сота океанських хвиль бл. 4 м. На глибині 100 м від поверхні хвилі вже не відчуваються. З виходом на мілину поблизу берега хвилі стають корот­шими й більш високими, і на глибині, яка приблизно дорівнює їхній висоті, руйнуються, утворюючи пінисті буруни. Після виходу із зони ура­гану вітрові хвилі перетворюються у пологі хвилі, які майже ніколи не припиняються, оскільки в океані завжди де-небудь бушують шторми. Біля берегів хвилі часом утворюють сильний прибій.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.