ГЕОГРАФІЯ
ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Р. АМУНДСЕН І ВІДКРИТТЯ ПІВДЕННОГО ПОЛЮСА

Руал Амундсен (1872—1928) — норвезький дослідник полярних областей. Народився у Відстені поблизу Сарпсборга (Норвегія) Іблипня 1872 р. Поступив на медичний факультет університету Крістіанії (нині Осло), але незабаром залишив навчання. У 1897— 1899 pp. був першим помічником капітана на кораблі «Бельжика» під час експедиції в Антарктику (очолював експедицію бельгійський морський офіцер А. де Жерлаш). 17 червня 1903 р. Амундсен відправився на судні «Йоа» в Арктику. Організувавши базу в бухті Йоа, зробив санні походи до Північного геомагнітного полюса і визначив його положення, а також пройшов уздовж берегів о. Вікторія. Потім проплив на «Йоа» через протоку Симпсона, знайшов Північно-Західний морський шлях у Тихий океан і в 1906 р. добрався до Сан-Франциско.

Наступною метою Амундсена було досягнення Північного полюса. Коли з'явилося повідомлення проте, що це здійснив Р. Пірі, він вирішив досягнути Південного полюса і 9 серпня 1910 р. відправився в Антарктику на «Фрамі» — знаменитому кораблі Ф. Нансена. Британська експедиція під керівництвом Роберта Скотта також намагалася добратися до Південного полюса. Амундсен ретельно підготувався: вдало вибрав маршрут, організував систему складів із запасами і успішно використав санні упряжки з собаками. 14 грудня 1911 р. з чотирма супутниками він благополучно досяг Південного полюса (Скотт з чотирма супутниками дійшов до полюса тільки 18 січня 1912 p.). 15 липня 1918 р. Амундсен вирушив з Аляски на судні «Мод» Північно-Східним шляхом, але суворі льодові умови перешкодили виконанню його задуму. Тоді він вирішив дослідити Арктику з повітря. 11 травня 1926 р. Амундсен і американсь-кий дослідник Л. Елсуерт стартували зі Шпіцбергену на дирижаблі «Норвегія», пролетіли над Північним полюсом і через 71 годину приземлилися в Теллері на Алясці. 17 червня 1928 р. Амундсен знову піднявся в повітря, щоб урятувати екіпаж полярної експедиції під командою генерала Нобіле, але під час польоту пропав безвісти.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.