ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

НЕСПРАВЖНІ СОНЦЯ (ПАРГЕЛІЇ)

Паргелічне коло (або коло несправжніх сонць) — біле кільце з центром у точці зеніту, яке проходить через Сонце паралельно горизонту. Причиною його виникнення служить відбиття сонячного світла від граней по­верхонь кристалів льоду. Якщо кристали досить рівномірно розподілені в повітрі, стає видимим повне коло. Паргелії, або несправжні сонця, — це яскраві світлові плями, які нагадують Сонце і які утворюються в точках перетину паргелічного кола з гало; вони мають кутові радіуси 22°, 46° і 90°. Найяскравіший паргелій формується на перетині з 22-градусним гало і зазвичай забарвлений майже у всі кольори райдуги. Несправжні сонця на перетинах з 46- і 90-градусними гало спостерігаються набагато рідше. Паргелії, виникаючі на перетинах з 90-градусним гало, назива­ються парантеліями, або несправжніми сонцями. Іноді видно також антелій (противосонце) — яскраву пляму, розташовану на кільці паргелія навпроти Сонця.

Вважається, що причиною виникнення цього явища служить по­двійне внутрішнє відбиття сонячного світла. Часом спостерігаються мі­сячні гало й інші ефекти, подібні описаним вище, причому найбільш звичайним є місячне гало (кільце навколо Місяця), яке має кутовий радіус 22°. Подібно несправжнім сонцям, можуть виникати місяці.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.