Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Атмосфера і клімат Землі
НЕСПРАВЖНІ СОНЦЯ (ПАРГЕЛІЇ)

Паргелічне коло (або коло несправжніх сонць) — біле кільце з центром у точці зеніту, яке проходить через Сонце паралельно горизонту. Причиною його виникнення служить відбиття сонячного світла від граней поверхонь кристалів льоду. Якщо кристали досить рівномірно розподілені в повітрі, стає видимим повне коло. Паргелії, або несправжні сонця, — це яскраві світлові плями, які нагадують Сонце і які утворюються в точках перетину паргелічного кола з гало; вони мають кутові радіуси 22°, 46° і 90°. Найяскравіший паргелій формується на перетині з 22-градусним гало і зазвичай забарвлений майже у всі кольори райдуги. Несправжні сонця на перетинах з 46- і 90-градусними гало спостерігаються набагато рідше. Паргелії, виникаючі на перетинах з 90-градусним гало, називаються парантеліями, або несправжніми сонцями. Іноді видно також антелій (противосонце) — яскраву пляму, розташовану на кільці паргелія навпроти Сонця.

Вважається, що причиною виникнення цього явища служить подвійне внутрішнє відбиття сонячного світла. Часом спостерігаються місячні гало й інші ефекти, подібні описаним вище, причому найбільш звичайним є місячне гало (кільце навколо Місяця), яке має кутовий радіус 22°. Подібно несправжнім сонцям, можуть виникати місяці.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити