Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Атмосфера і клімат Землі
АТМОСФЕРНИЙ ТИСК

Атмосферний тиск — тиск атмосферного повітря на предмети, що знаходяться в ньому, і на земну поверхню. У кожній точці атмосфери атмосферний тиск дорівнює вазі стовпа повітря, що знаходиться над ним; з висотою він убуває. Середній атмосферний тиск на рівні моря еквівалентний тиску ртутного стовпа висотою 760 мм або 1013,25 гПа.

До середини XVII ст. повітря вважалося невидимим і невагомим. У 1642 р. італійський вчений Торрічеллі уперше довів, що стовп води висотою приблизно 10,3 м врівноважує тиск атмосфери поблизу поверхні Землі. Оскільки ртуть у 13,6 разу важча за воду, то атмосферний тиск урівноважується стовпчиком ртуті висотою 76 см. Трубка, наповнена ртуттю до відмітки 76 см і перекинута відкритим кінцем у посудину з ртуттю, була названа барометром (від грецьк. «барос» — вага). Але якщо атмосфера має вагу і чинить тиск, то величина його повинна бути неоднаковою на різних висотах.

У 1646 р. Пер’є у Франції за допомогою ртутного барометра встановив, що на вершині гори тиск менший, ніж біля її підніжжя, тобто що тиск атмосфери з висотою зменшується. Хоч атмосфера простягається вгору на сотні кілометрів, основна маса повітря зосереджена у досить тонкому шарі. Між рівнем моря і висотою 5—6 км знаходиться половина маси атмосфери, у шарі до 16 км — 90 %, а в шарі до 30 км — 99 %. Інакше кажучи, густина повітря з висотою швидко зменшується. Тому 1 м3 повітря на рівні моря важить 1033 г, на висоті 12 км — 319 г, а на висоті 40 км — всього 4 г.

Біля поверхні Землі на 1 см2 площі атмосфера давить з силою, яка дорівнює 1033 г, а на 1 м2 — вже 10 333 кг. Таким чином, на тіло дорослої людини діє вага, яка дорівнює 12—15 тис. кг, або 12—15 т, а на долоню її руки — 150 кг. Однак цієї ваги людина не відчуває, оскільки зовнішній тиск урівноважується тиском повітря всередині тіла. Життя на Землі пристосоване саме до цього тиску, тому під час підйому на великі висоти самопочуття людини погіршується не тільки через нестачу кисню, але й через низький тиск.

Відомо, що чим нижчий атмосферний тиск, тим швидше будь-яка рідина закипає. На висоті бл. 20 км вона закипає при 37°. На цій висоті закипить і кров. Тому космонавтів у польотах вміщують в герметично закриті кабіни і скафандри, створюють їм особливі фізіолого-гігієнічні умови. Відстань, на яку треба піднятися або опуститися, щоб тиск змінився на І мілібар (мілібар — одиниця вимірювання тиску), називається барометричним рівнем. У приземному шарі він дорівнює 8 м. Це означає, що на кожні 8 м підняття тиск знижується на 1 мб. У шарі 4—6 км барометричний рівень дорівнює 13 м, а у шарі 12—16 км він дорівнює 40 м. Величина барометричного рівня залежить ще і від температури повітря.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити