ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

ПИЛОВІ БУРІ

Пилова буря — перенесення пилу і піску сильними і тривалими вітра­ми, що видувають верхні шари грунту. Типове явище в розораних сте­пах, а також у напівпустелях і пустелях США, Китаю, Єгипту та інших країн. Наносять значного збитку сільському господарству. У посушли­вих пустелях і напівпустелях, а також у степах, на розораних, позбавле­них природної рослинності територіях, вітер руйнує поверхневі шари фунту, перетворюючи їх у тонкий пил. Цей пил підіймається в повітря і переноситься на сотні кілометрів. Розрізняють чорні, жовті, червоні і білі пилові бурі, в залежності від кольору пилу, що переноситься.

Чорні бурі характерні для півдня європейської частини Росії, Украї­ни, США, де видуваються чорноземні грунти. У Середній і Центральній Азії виникають головним чином жовті або білі бурі (видуваються солон­чаки).

Червоні бурі трапляються переважно в Африці з її червоноземними грунтами. Піднятий сильними вітрами пил несеться далеко за межі центрів зародження бур. Так, у кінці квітня 1928 р. в Україні був піднятий грунт з площі бл. 40 млн га. Ця чорна буря перенесла бл. 15 млн т фунту в Румунію і Польщу. Весною 1960 р. сильні чорні бурі пройшли на Північ­ному Кавказі і в Південній Україні. Вітрами був видутий шар фунту тов­щиною до 7—10 см. Пил випадав у Південній Білорусії, на заході Украї­ни, в Румунії, Болгарії.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.