Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Атмосфера і клімат Землі
ПИЛОВІ БУРІ

Пилова буря — перенесення пилу і піску сильними і тривалими вітрами, що видувають верхні шари грунту. Типове явище в розораних степах, а також у напівпустелях і пустелях США, Китаю, Єгипту та інших країн. Наносять значного збитку сільському господарству. У посушливих пустелях і напівпустелях, а також у степах, на розораних, позбавлених природної рослинності територіях, вітер руйнує поверхневі шари фунту, перетворюючи їх у тонкий пил. Цей пил підіймається в повітря і переноситься на сотні кілометрів. Розрізняють чорні, жовті, червоні і білі пилові бурі, в залежності від кольору пилу, що переноситься.

Чорні бурі характерні для півдня європейської частини Росії, України, США, де видуваються чорноземні грунти. У Середній і Центральній Азії виникають головним чином жовті або білі бурі (видуваються солончаки).

Червоні бурі трапляються переважно в Африці з її червоноземними грунтами. Піднятий сильними вітрами пил несеться далеко за межі центрів зародження бур. Так, у кінці квітня 1928 р. в Україні був піднятий грунт з площі бл. 40 млн га. Ця чорна буря перенесла бл. 15 млн т фунту в Румунію і Польщу. Весною 1960 р. сильні чорні бурі пройшли на Північному Кавказі і в Південній Україні. Вітрами був видутий шар фунту товщиною до 7—10 см. Пил випадав у Південній Білорусії, на заході України, в Румунії, Болгарії.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити