Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Атмосфера і клімат Землі
ТРОПІЧНІ ЦИКЛОНИ (УРАГАНИ, ТАЙФУНИ)

Тропічні циклони (урагани, тайфуни) — це загальна назва для циклонів, які формуються над океанами в тропіках (за винятком холодних вод Південної Атлантики і південно-східної частини Тихого океану) і не містять контрастної повітряної маси. Тропічні циклони виникають у різних

районах світу, обрушуючись переважно на східні і приекваторіальні райони материків. Вони зустрічаються в південній і південно-західній частині Північної Атлантики (включаючи Карибське море і Мексиканську затоку), у північній частині Тихого океану (на заході від мексиканського узбережжя, у районі Філіппінських о-вів і в Південно-Китайському морі), у Бенгальській затоці і Аравійському морі, у південній частині Індійського океану біля берегів Мадагаскару, поблизу північно-західного узбережжя Австралії і в південній частині Тихого океану — від узбережжя Австралії до 140° зх. д.

За міжнародною угодою, тропічні циклони класифікують у залежності від сили вітру. Виділяють тропічні депресії зі швидкістю вітру до 63 км/год, тропічні шторми (швидкість вітру від 64 до 119 км/год) і тропічні урагани, або тайфуни (швидкість вітру понад 120 км/год). У деяких районах земної кулі тропічні циклони мають місцеві назви: в Північної Атлантиці і Мексиканській затоці — урагани; у Тихому океані біля західного узбережжя Мексики — кордонасо, у західних і більшості південних районів — тайфуни, на Філіппінах — багуйо, або баруйо; в Австралії — віллі-віллі.

Тропічний циклон — це величезний атмосферний вихор діаметром від 100 до 1600 км, що супроводжується сильними руйнівними вітрами, зливами і високими нагонами (підвищенням рівня моря під впливом вітру). Тропічні циклони переважно рухаються на захід, трохи відхиляючись на північ, із зростаючою швидкістю переміщення і збільшуючись у розмірах. Після руху в напрямі полюса тропічний циклон може «повернутися», влитися в західний потік помірних широт і почати рухатися на схід. Циклонічні вітри Північної півкулі, що обертаються проти годинникової стрілки, мають максимальну силу у поясі діаметром 30—45 км і більше, який починається від «ока бурі». Швидкість вітру поблизу земної поверхні може досягати 240 км/год.

У центрі тропічного циклону знаходиться вільна від хмар зона діаметром від 8 до 30 км, яка й називається «оком бурі», оскільки небо тут часто буває ясним, а вітер дуже слабкий. Зона руйнівних вітрів на шляху руху тайфуну має ширину 40—800 км. Розвиваючись і переміщуючись, циклони долають відстані в декілька тисяч кілометрів, наприклад, від місця формування у Карибському морі або в тропічній Атлантиці до внутрішніх районів материка або до Північної Атлантики. Хоч ураганні вітри в центрі циклону досягають величезної швидкості, сам ураган може переміщуватися дуже повільно і навіть «зупинятися» на деякий час, що особливо характерно для циклонів тропічних широт, які здебільшого рухаються зі швидкістю бл. 24 км/год. З віддаленням циклону від тропіків швидкість його руху зростає і в окремих випадках досягає 80 км/год і більше. Ураганні вітри можуть заподіяти великих збитків. Вони здатні валити дерева, будинки, обривати лінії електропередачі і навіть пускати під укіс поїзди. Але до найбільших людських жертв призводять повені, пов’язані з ураганами. Під час просування шторму часто утворюються величезні хвилі, а рівень моря може за кілька хвилин піднятися більш ніж на 2 м. Більшість ураганів супроводжується зливами, які заливають поля і винищують посіви, розмивають дороги і зносять мости, затоплюють населені пункти.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити