ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

ГРОЗИ

Грози, або грозові бурі — локальні атмосферні збудження, пов'язані з розвитком купчасто-дощових хмар. Такі бурі завжди супроводяться гро­мом і блискавками, сильними поривами вітру і зливами. Іноді випадає град. Більшість гроз закінчується швидко, і навіть найтриваліші з них рідко продовжуються більше двох годин. Грози виникають через атмос­ферну нестійкість і пов'язані в основному з перемішуванням шарів пові­тря, які прагнуть досягнути більш стійкого розподілу за густиною. Могу­тні висхідні потоки повітря є відмітною особливістю початкової стадії грози. Сильні спадні рухи повітря в зонах зливових опадів характерні для її заключної фази.

Грозові хмари часто досягають висоти 12—15 км у помірних широтах і ще більшої — в тропіках. їх вертикальне зростання обмежене стійким станом нижніх шарів стратосфери. Унікальною властивістю гроз є їхня електрична активність. Блискавка може спостерігатися всередині куп­частої хмари, що розвивається, між двома хмарами або між хмарою і землею. Насправді розряд блискавки майже завжди складається з кількох розрядів, що проходять по одному і тому ж каналу, причому так швид­ко, що сприймаються неозброєним оком як один і той же розряд.

Поки ще не зовсім зрозуміло, яким чином відбувається в атмосфері розділення великих зарядів протилежного знаку. Більшість дослідників вважає, що цей процес пов'язаний з відмінностями в розмірах рідких і крижаних крапель води, а також з вертикальними повітряними потока­ми. Електричний заряд грозової хмари індукує заряд на земній поверхні під собою і заряди протилежного знаку навколо основи хмари. Між про­тилежно зарядженими ділянками хмари і земною поверхнею виникає величезна різниця потенціалів. Коли вона досягне достатньої величини, відбувається електричний розряд — спалах блискавки.

Грім, що супроводить розряд блискавки, викликаний миттєвим роз­ширенням повітря на шляху розряду, яке відбувається при його раптово­му нагріванні блискавкою. Грім частіше чутний як довготривалий гуркіт, а не як одиночний удар, оскільки виникає уздовж всього каналу розряду блискавки, і тому звук долає відстань від свого джерела до спостерігача у декілька етапів.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.