Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Атмосфера і клімат Землі
ГРОЗИ

Грози, або грозові бурі — локальні атмосферні збудження, пов’язані з розвитком купчасто-дощових хмар. Такі бурі завжди супроводяться громом і блискавками, сильними поривами вітру і зливами. Іноді випадає град. Більшість гроз закінчується швидко, і навіть найтриваліші з них рідко продовжуються більше двох годин. Грози виникають через атмосферну нестійкість і пов’язані в основному з перемішуванням шарів повітря, які прагнуть досягнути більш стійкого розподілу за густиною. Могутні висхідні потоки повітря є відмітною особливістю початкової стадії грози. Сильні спадні рухи повітря в зонах зливових опадів характерні для її заключної фази.

Грозові хмари часто досягають висоти 12—15 км у помірних широтах і ще більшої — в тропіках. їх вертикальне зростання обмежене стійким станом нижніх шарів стратосфери. Унікальною властивістю гроз є їхня електрична активність. Блискавка може спостерігатися всередині купчастої хмари, що розвивається, між двома хмарами або між хмарою і землею. Насправді розряд блискавки майже завжди складається з кількох розрядів, що проходять по одному і тому ж каналу, причому так швидко, що сприймаються неозброєним оком як один і той же розряд.

Поки ще не зовсім зрозуміло, яким чином відбувається в атмосфері розділення великих зарядів протилежного знаку. Більшість дослідників вважає, що цей процес пов’язаний з відмінностями в розмірах рідких і крижаних крапель води, а також з вертикальними повітряними потоками. Електричний заряд грозової хмари індукує заряд на земній поверхні під собою і заряди протилежного знаку навколо основи хмари. Між протилежно зарядженими ділянками хмари і земною поверхнею виникає величезна різниця потенціалів. Коли вона досягне достатньої величини, відбувається електричний розряд — спалах блискавки.

Грім, що супроводить розряд блискавки, викликаний миттєвим розширенням повітря на шляху розряду, яке відбувається при його раптовому нагріванні блискавкою. Грім частіше чутний як довготривалий гуркіт, а не як одиночний удар, оскільки виникає уздовж всього каналу розряду блискавки, і тому звук долає відстань від свого джерела до спостерігача у декілька етапів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити