ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

КЛІМАТ

Давньогрецький астроном Гіппарх (II ст. до н. е.) умовно розділив поверхню Землі паралелями на широтні зони, які різняться за висотою полуденного стояння Сонця у найдовший день року. Ці зони були назва­ні кліматом (від грецьк. klima — нахил, що спочатку означав «нахил сонячних променів»). Таким чином, було виділено 5 кліматичних зон: одна жарка, дві помірних і дві холодних, які й склали основу географіч­ної зональності земної кулі. Понад 2000 років термін «клімат» вживався саме в такому значенні. Але після 1450 p., коли португальські мореплав­ці перетнули екватор і повернулися на батьківщину, з'явилися нові фак­ти, що викликали необхідність переглянути класичні переконання. Се­ред відомостей про світ, отриманих під час подорожей першовідкривачів, були і кліматичні характеристики виділених зон, що дозволило розши­рити тлумачення поняття «клімат».

Кліматичні зони вже не були лише математично розрахованими за астрономічними даними районами земної поверхні (тобто жарко і сухо там, де Сонце підіймається високо, а холодно і сиро там, де воно знахо­диться низько, атому гріє несильно). Було виявлено, що кліматичні зони не просто відповідають широтним поясам, як це уявлялося раніше, а мають неправильні контури. Сонячна радіація, загальна циркуляція ат­мосфери, географічний розподіл материків та океанів і найбільші форми рельєфу — головні чинники, що впливають на клімат суходолу.

З географічних чинників, що впливають на клімат окремого регі­ону, найбільш істотні широта і висота місцевості, близькість її до мор­ського узбережжя, особливості орографії і рослинного покриву, наяв­ність снігу і льоду, ступінь забруднення атмосфери. Ці чинники усклад­нюють широтну зональність клімату і сприяють формуванню його мі­сцевих варіантів.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.