ГЕОГРАФІЯ
БІОСФЕРА

БІОГЕОГРАФІЧНІ ОБЛАСТІ СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Світовий океан поділяють на 5 біогеографічних областей: Арктичну, Північну помірну, або Бореальну, Тропічну, Південну помірну, або Нотальну, і Антарктичну. Для Арктичної і Антарктичної областей характерна низька, часто мінусова температура води взимку та влітку і плавучі льо­ди. Морська вода солона і замерзає при температурі — 2 °С. У помірних областях у різні сезони температура води у поверхневому шарі значно змінюється. У тропічній області спостерігається постійна висока темпе­ратура поверхневих шарів води: сезонні коливання рідко перевищують тут 1—2 °С.

В арктичних морях простягаються великі крижані поля. Тут водяться білі ведмеді, тюлені, моржі, сивучи і котики. Харчуються ластоногі пере­важно рибою і рачками. У тюленів, як і у всіх ластоногих, розвинений нюх і тонкий слух, а очі добре бачать і під водою, і на суші. Ось чому у білого ведмедя, який підкрадається до тюленя, полювання часто буває невдалим: при його наближенні тюлень швидко зникає в лунці.

У великих ополонках зустрічаються табуни однорогів (їх часто нази­вають нарвалами). Це один з видів дельфінів. Товста шкіра однорога покрита роговим шаром. Вона, мов броня, оберігає його від ударів об лід. Єдиний зуб у самців виріс у довжину і перетворився на бивень. Зрідка у них буває два бивні. Живляться однороги рибою. Однороги часто зустрі­чаються у водах, що омивають Гренландію, Землю Франца-Йосифа і Північну Землю. Поблизу сибірських берегів у морі Лаптєвих можна зу­стріти інший вид дельфінів — білуху. Стадо білух приходить сюди, щоб поживитися навагою, бичком, лососевими рибами. Шкіра білух також має «броню». Свою назву білухи отримали за білий колір шкіри, характе­рний для дорослих тварин. На півночі їх називають білугами. Під час руху білухи уривчасто ревуть. У Баренцевому морі живе понад 2500 видів тварин, тобто в 60 разів більше, ніж у морі Лаптєвих. Тут можна побачити табуни гренландських тюленів. Більше ста років тому тут водилися грен­ландські кити, яких винищили. Вода Баренцевого моря населена мілья­рдами планктонних рачків і великою кількістю риби.

Спускаючись на південь, де флора і фауна стають більш різноманіт­ними, можна потрапити в північну частину Атлантичного океану. Рибо­ловецькі судна ведуть тут промисел оселедця, тріски, пікші, морського окуня. Поблизу південної межі Північної помірної області розвинений промисел сардин. У Тропічній області водяться летючі рибки. Перелічи­ти всіх мешканців Тропічної області неможливо. Теплі води Світового океану густо населені різноманітними видами тварин і водоростей. Біля тропічних берегів Малайського архіпелагу на прибережних мілководдях росте 860 видів бурих, червоних і зелених водоростей. Такої великої кіль­кості водоростей немає ні в одному морі. Тут же нараховується 40 тис. видів різних морських тварин — губок, коралів, черв'яків, молюсків, риб. Корали утворюють острови і рифи. У зоні припливів на заболочених низинах тропічного узбережжя зустрічаються мангрові хащі. Серед ко­ріння мангрових дерев живе багато морських тварин, у тому числі риби-стрибуни. Ці риби вилазять з води на коріння мангрових дерев і навіть на берег і полюють за комахами. На березі можна побачити краба, якого називають кокосовим або пальмовим злодієм. Він майже розпрощався з водою і приходить до моря тільки для розмноження. Живляться краби м'якушем кокосових горіхів, а волокнами, що покривають шкаралупу, вистилають свою нору серед скель. Сила мускулів клішні у краба така, що він «розгризає» кокосовий горіх.

У тропічних морях живе багато видів скатів. Цікаві електричні ска­ти — торпедо. У тілі в них є особливі органи, у яких накопичується еле­ктрична енергія. Електричний розряд цього ската може паралізувати рибу або відігнати хижака.

Серед акул зустрічаються гіганти до 20 м довжини. Це китові акули, які живляться планктоном. З акулами тісно пов'язане життя своєрідних рибок — риби-лоцмана і причепи. Вважають, що риба-лоцман допома­гає акулі виявити табун риб. Риби-причепи прикріпляються до черева акули особливою присоскою на голові і так подорожують разом з нею. Причепи і лоцмани поїдають залишки їжі акули.

З морських ссавців цікаві ламантини із ряду сиренових. Це морські травоїдні тварини. Передні кінцівки у них перетворилися в ласти, а задні відсутні.

Продовжуючи подорож на південь, можна потрапити в Південну по­мірну, або Нотальну область. Тут, як і на Півночі, водяться кити, тюлені, сардини, кефалі. На окремих островах можна побачити котиків. Вони близькі родичі далекосхідних котиків. У високих широтах Південної пів­кулі живуть пінгвіни. їх можна зустріти на островах, берегах і навіть на льодах Антарктики. Тут можна побачити і тюленів. На півночі від кромки льодів плавають кити. Серед них зустрічаються блакитні кити, що дося­гають 33 м довжини і 120 т ваги. Кит народжується 6—8-метровим і отри­мує від матері 100—200 л молока на добу.

Моря Антарктики — головний район китового промислу. Від китів отримують жир, шкіру, м'ясо, а із залоз внутрішньої секреції виготовля­ють медичні препарати. У Північній помірній області Тихого океану і в далекосхідних морях живе багато видів тварин, близьких до мешканців атлантичних вод: тріска, оселедець, сардина, камчатська сьомга тощо. Це — спадщина льодовикового періоду, коли похолодання клімату ви­гнало багатьох тварин з полярних морів у бореальні райони на півночі Атлантичного і Тихого океанів. Вражає безліч і різноманітність далеко­східних лососевих риб: кети, горбуші, нерки, а також камбалових. На узбережжі знаходяться великі лежбища сивучів і котиків. На Командорських і Курильських о-вах зустрічаються морські видри — калани. Їх називають також камчатськими або морськими бобрами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити