Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Біосфера
БІОГЕОГРАФІЧНІ ОБЛАСТІ СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Світовий океан поділяють на 5 біогеографічних областей: Арктичну, Північну помірну, або Бореальну, Тропічну, Південну помірну, або Нотальну, і Антарктичну. Для Арктичної і Антарктичної областей характерна низька, часто мінусова температура води взимку та влітку і плавучі льоди. Морська вода солона і замерзає при температурі — 2 °С. У помірних областях у різні сезони температура води у поверхневому шарі значно змінюється. У тропічній області спостерігається постійна висока температура поверхневих шарів води: сезонні коливання рідко перевищують тут 1—2 °С.

В арктичних морях простягаються великі крижані поля. Тут водяться білі ведмеді, тюлені, моржі, сивучи і котики. Харчуються ластоногі переважно рибою і рачками. У тюленів, як і у всіх ластоногих, розвинений нюх і тонкий слух, а очі добре бачать і під водою, і на суші. Ось чому у білого ведмедя, який підкрадається до тюленя, полювання часто буває невдалим: при його наближенні тюлень швидко зникає в лунці.

У великих ополонках зустрічаються табуни однорогів (їх часто називають нарвалами). Це один з видів дельфінів. Товста шкіра однорога покрита роговим шаром. Вона, мов броня, оберігає його від ударів об лід. Єдиний зуб у самців виріс у довжину і перетворився на бивень. Зрідка у них буває два бивні. Живляться однороги рибою. Однороги часто зустрічаються у водах, що омивають Гренландію, Землю Франца-Йосифа і Північну Землю. Поблизу сибірських берегів у морі Лаптєвих можна зустріти інший вид дельфінів — білуху. Стадо білух приходить сюди, щоб поживитися навагою, бичком, лососевими рибами. Шкіра білух також має «броню». Свою назву білухи отримали за білий колір шкіри, характерний для дорослих тварин. На півночі їх називають білугами. Під час руху білухи уривчасто ревуть. У Баренцевому морі живе понад 2500 видів тварин, тобто в 60 разів більше, ніж у морі Лаптєвих. Тут можна побачити табуни гренландських тюленів. Більше ста років тому тут водилися гренландські кити, яких винищили. Вода Баренцевого моря населена мільярдами планктонних рачків і великою кількістю риби.

Спускаючись на південь, де флора і фауна стають більш різноманітними, можна потрапити в північну частину Атлантичного океану. Риболовецькі судна ведуть тут промисел оселедця, тріски, пікші, морського окуня. Поблизу південної межі Північної помірної області розвинений промисел сардин. У Тропічній області водяться летючі рибки. Перелічити всіх мешканців Тропічної області неможливо. Теплі води Світового океану густо населені різноманітними видами тварин і водоростей. Біля тропічних берегів Малайського архіпелагу на прибережних мілководдях росте 860 видів бурих, червоних і зелених водоростей. Такої великої кількості водоростей немає ні в одному морі. Тут же нараховується 40 тис. видів різних морських тварин — губок, коралів, черв’яків, молюсків, риб. Корали утворюють острови і рифи. У зоні припливів на заболочених низинах тропічного узбережжя зустрічаються мангрові хащі. Серед коріння мангрових дерев живе багато морських тварин, у тому числі риби-стрибуни. Ці риби вилазять з води на коріння мангрових дерев і навіть на берег і полюють за комахами. На березі можна побачити краба, якого називають кокосовим або пальмовим злодієм. Він майже розпрощався з водою і приходить до моря тільки для розмноження. Живляться краби м’якушем кокосових горіхів, а волокнами, що покривають шкаралупу, вистилають свою нору серед скель. Сила мускулів клішні у краба така, що він «розгризає» кокосовий горіх.

У тропічних морях живе багато видів скатів. Цікаві електричні скати — торпедо. У тілі в них є особливі органи, у яких накопичується електрична енергія. Електричний розряд цього ската може паралізувати рибу або відігнати хижака.

Серед акул зустрічаються гіганти до 20 м довжини. Це китові акули, які живляться планктоном. З акулами тісно пов’язане життя своєрідних рибок — риби-лоцмана і причепи. Вважають, що риба-лоцман допомагає акулі виявити табун риб. Риби-причепи прикріпляються до черева акули особливою присоскою на голові і так подорожують разом з нею. Причепи і лоцмани поїдають залишки їжі акули.

З морських ссавців цікаві ламантини із ряду сиренових. Це морські травоїдні тварини. Передні кінцівки у них перетворилися в ласти, а задні відсутні.

Продовжуючи подорож на південь, можна потрапити в Південну помірну, або Нотальну область. Тут, як і на Півночі, водяться кити, тюлені, сардини, кефалі. На окремих островах можна побачити котиків. Вони близькі родичі далекосхідних котиків. У високих широтах Південної півкулі живуть пінгвіни. їх можна зустріти на островах, берегах і навіть на льодах Антарктики. Тут можна побачити і тюленів. На півночі від кромки льодів плавають кити. Серед них зустрічаються блакитні кити, що досягають 33 м довжини і 120 т ваги. Кит народжується 6—8-метровим і отримує від матері 100—200 л молока на добу.

Моря Антарктики — головний район китового промислу. Від китів отримують жир, шкіру, м’ясо, а із залоз внутрішньої секреції виготовляють медичні препарати. У Північній помірній області Тихого океану і в далекосхідних морях живе багато видів тварин, близьких до мешканців атлантичних вод: тріска, оселедець, сардина, камчатська сьомга тощо. Це — спадщина льодовикового періоду, коли похолодання клімату вигнало багатьох тварин з полярних морів у бореальні райони на півночі Атлантичного і Тихого океанів. Вражає безліч і різноманітність далекосхідних лососевих риб: кети, горбуші, нерки, а також камбалових. На узбережжі знаходяться великі лежбища сивучів і котиків. На Командорських і Курильських о-вах зустрічаються морські видри — калани. Їх називають також камчатськими або морськими бобрами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити