ГЕОГРАФІЯ
БІОСФЕРА

ТАЙГА

Коли середня температура найтеплішого місяця не опускається ни­жче за 10 °С, але залишається досить низькою, стає можливим зрос­тання дерев. У таких місцях, як правило, домінують хвойні породи. Такі ліси, що складаються з вічнозелених ялин, сосен і листопадних модрин, беріз, осик і тополей, називають тайгою; вони тягнуться ши­рокою смугою на південь від тундри через всю Євразію і Північну Аме­рику і нижче за тундрову рослинність — у високогір'ях. Особливо ціка­вим є перехід між тайгою і тундрою, який називається лісотундрою. У цій смузі окремими групами ростуть карликові і зігнуті суворим кліма­том дерева. У горах виділяється особливий тип рослинності — криволісся. Біля висотної межі тайги в Скелястих горах і на масиві Сьєрра-Невада на заході США зустрічаються найстаріші у світі дерева — сосни віком понад 4 тис. років. Смолисті голки хвойних дерев і товстий шар опалих гілок і листя на грунті легко спалахують від блискавки або роз­веденого людиною вогню, тому щорічно тайга горить на величезних територіях. Останнє зледеніння залишило в субарктичній і субальпій­ській тайзі Північної півкулі на місці льоду, що розтанув, безліч боліт, покритих осокою і пухівкою. їх залишки перетворюються у торф, шар якого росте доти, поки не підніметься над рівнем води. Тоді його засе­ляють мохи і чагарники з вільхи, верби, карликової берези і багна. Тай­гові ялини, ялиці і сосни у значній кількості вирубуються на деревину і сировину для виробництва паперу.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.