ГЕОГРАФІЯ
БІОСФЕРА

ЧАПАРАЛЬ

На західних окраїнах континентів, біля північної межі сухого субтро­пічного поясу, сформувався своєрідний тип низької рослинності, що скла­дається переважно з вічнозелених широколистих видів. У різних країнах його називають по-різному — чапараль, маккія, маквіс, фінбоиі, маллі. Ці фітоценози зустрічаються у 5 областях — на південному заході Каліфор­нії, в центральній частині Чилі, в Західному Середземномор'ї, біля мису Доброї Надії і на південному заході Австралії. Проте історично склалося так, що цю рослинність, незалежно від її місцеположення, часто назива­ють просто середземноморською. Клімат у таких місцях влітку дуже жа­ркий і сухий для зростання зелені, однак взимку вологий і досить теп­лий. До кінця сезону дощів з початком підвищення температури рослини зацвітають. Для чагарників і низькорослих дерев тут характерне жорстке вічнозелене листя, що витримує літню посуху і не упускає жодного від­носно вологого дня. Трави в цих угрупованнях сходять восени, ростуть протягом зими, а квітнуть разом з деревними видами весною. Чапараль, як і мусонні ліси, являє собою небезпечне поєднання густого рослинно­го покриву з сезонною посухою, тому в ньому часто бувають пожежі. У зоні сухих субтропіків чудово ростуть виноград, цитрусові, маслини, мигдаль і пробковий дуб. Пагонами чагарників тут охоче ласують кози, але їх безконтрольний випас може пошкодити рослинний покрив, який оберігає грунт від ерозії.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.