Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Біосфера
СТЕПИ

Там, де верхні шари грунту щорічно протягом кількох місяців вологі, але сильна сезонна засуха дозволяє деревам рости тільки поблизу водоймищ, домінують посухостійкі злаки. Угруповання такого типу знаходяться в центрі Євразії (степи), на Великих рівнинах в США і в Канаді (прерії), в Аргентині (пампа) і деяких інших регіонах. Ці злаковники, які для зручності усі можна називати степами, схожі на савани, луги або трав’яні болота, але екологічно багато в чому від них відрізняються. Степові злаки багаторічні, і вони щорічно впадають у стан спокою — сухим літом, а місцями і холодною зимою. У цей час степи часто горять, але рослини практично не страждають, оскільки горючого матеріалу на поверхні землі мало і температура не настільки висока, щоб погубити їхні частини, що знаходяться в грунті.

Степові злаки дуже поживні навіть у сухому стані і являють собою чудовий корм для худоби. Однак у періоди цвітіння і плодоношення їх інтенсивне використання може мати негативні наслідки. Такий «перевипас» — явище вельми поширене і часто призводить до зміни початкових багаторічних грав однолітниками, які або неїстівні, або зберігаються в угрупованні завдяки тому, що встигають прорости і дати сім’я за дуже короткий час. На кордоні США і Мексики в степах, навіть там, де вони не порушені випасом, ростуть низькі дерев’янисті види, наприклад юки і мескитові дерева. В області між Скелястими горами і Сьєрра-Невадою та Каскадним хребтом у цих фітоценозах над килимом злаків підіймається досить виражений чагарниковий ярус з полину, лободи тощо. Такі степи називаються чагарниковими. Висота трави також змінюється у залежності від клімату. Біля межі між степом і лісовою зоною, в області т. зв. лугових степів, навіть далеко від водоймищ трава досягає близько метра у висоту. Степовий ландшафт досить однорідний. Деякої різноманітності додають йому т. зв. галерейні ліси, що тягнуться вздовж річок, чагарники і низькорослі дерева, солонці і болота, а також чагарникові гущавини, що нерідко покривають схили горбів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити