Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Океани - Географія материків і океанів
Тихий океан. Океанія
ЯПОНСЬКІ ОСТРОВИ

Японські острови — острови в західній частині Тихого океану загальною площею 372 тис. км2, тягнуться вздовж Східної Азії з північного сходу на південний захід на 3775 км. Основна частина території Японії. Архіпелаг складається з 4 тис. островів. Чотири найбільших — Хонсю (230,4 тис. км2), Хоккайдо (77,7 тис. км2), Кюсю (42 тис. км2), Сікоку (17,8 тис. км2) — сполучені мостами і тунелями. Крім того, до складу Японії входять о-ви Рюкю, Бонін і Волкано. З півночі архіпелаг омивається Охотським морем, зі сходу і південного сходу — Тихим океаном, із заходу — Японським і Східно-Китайським морями. На півдні між островами Хонсю, Кюсю і Сікоку знаходиться Внутрішнє Японське море. Гори висотою до 3000 м і більше над рівнем моря займають 75 % території. Найвиша точка — гора Фудзіяма (3776 м). Значна частина гірських вершин — вулкани, усього їх 150. З них 15 — діючі. Рельєф складають гори і рівнини. Японські острови розташовані в зоні високої сейсмічності.

Щорічно реєструється бл. 1500 землетрусів різної сили. Нерідко підземні поштовхи супроводяться гігантськими хвилями — цунамі.

Клімат переважно морський, хоч і розрізнюється в окремих районах: на півночі країни — помірно океанічний з холодним літом (Хоккайдо); на Хонсю, північніше за 38-му паралель, — помірно океанічний з теплим літом; на іншій частині Хонсю, на Сікоку і Кюсю — вологий субтропічний, а на Окінаві — тропічний. На всій території найважливішим чинником, який формує клімат, є мусони, що влітку супроводяться зливами і тайфунами, взимку — снігопадами. Впливає на клімат і тепла океанічна течія Куросіо.

Рослинність різноманітна і включає безліч реліктових видів (гінкго, криптомерія японська, кипарис тощо). У лісах співіснують рослини різних кліматичних зон (хвойні, різновиди сімейства магнолієвих, священне дерево сакакі, бамбук).

Особливості тваринного світу полягають у тому, що тут живуть більш дрібні представники загальних видів, характерних для Східної Азії (японський ведмідь, коротконогий вовк, олень, лисиця, борсук, японський кабан, японська макака). Є багато видів перелітних і морських птахів (сімейства чайок, качиних).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити