Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Океани - Географія материків і океанів
Атлантичний океан
ПІВДЕННА ЧАСТИНА АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

Деякі фахівці відносять до Атлантичного океану на півдні весь водний простір до самого Антарктичного льодовикового покриву; інші приймають за південну межу Атлантики уявну лінію, що з’єднує мис Горн у Південній Америці з мисом Доброї Надії в Африці. Берегова лінія в південній частині Атлантичного океану менш порізана, ніж у північній, тут також відсутні внутрішні моря. Єдиною великою затокою на африканському узбережжі є Гвінейська. На узбережжі Південної Америки великі затоки також нечисленні. Найпівденніший край цього материка — Вогняна Земля — має порізану берегову лінію, оточену численними дрібними островами.

Окрім Серединно-Атлантичного хребта, у Південній Атлантиці виділяються два основних підводних гірських ланцюги. Китовий хребет простягається від південно-західного краю Анголи до о. Трістан-да-Кунья, де він сполучається з Серединно-Атлантичним. Пасмо Ріо-де-Жанейро тягнеться від о-вів Трістан-да-Кунья до міста Ріо-де-Жанейро і являє собою групи окремих підводних височин.

Основні системи течій у південній частині Атлантичного океану рухаються проти годинникової стрілки. Південна Пасатна течія направлена на захід. Поблизу виступу східного узбережжя Бразилії вона розділяється на дві гілки: північна несе води вздовж північного берега Південної Америки у Карибський басейн, а південна, тепла Бразильська течія, рухається на південь уздовж берегів Бразилії і приєднується до течії Західних Вітрів, або Антарктичної, яка прямує на схід, а потім на північний схід. Частина цієї холодної течії відділяється і несе свої води на північ уздовж Африканського узбережжя, утворюючи холодну Бенгельську течію; остання зрештою приєднується до Південної Пасатної течії. Тепла Гвінейська течія рухається на південь уздовж берегів Північно-Західної Африки у Гвінейську затоку.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити