Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Океани - Географія материків і океанів
Атлантичний океан
СЕРЕДЗЕМНЕ МОРЕ

Середземне море — море між Євразією і Африкою. Сполучається вузькою (шириною 15 км) Гібралтарською протокою з Атлантичним океаном, через протоку Дарданелли, Мармурове море і протоку Босфор — з Чорним морем, Суецьким каналом — з Червоним морем. Площа 2,5 млн км2. Середня глибина 1438 м, максимальна 5121 м. Великі острови: Балеарські, Корсика, Сардинія, Сицилія, Крит, Кіпр. Впадають великі річки: Ебро, Рона, По, Ніл. Великими півостровами і островами розділяється на моря: Альборан, Балеарське, Лігурійське, Тірренське, Адріатичне, Іонічне, Егейське і Кіпрське. До басейну Середземного моря відносять Мармурове, Чорне і Азовське моря. Солоність від 36 ‰ на заході до 39,5 ‰ на сході.

Середземне море розташоване в поясі субтропічного клімату, прибережні гірські системи перешкоджають вторгненням холодних повітряних мас з півночі. Розвинене рибальство (сардини, тунець, скумбрія, анчоус, ставрида, кефаль). Риби представлені 550 видами, причому бл. 70 з них ендеміки. Видобуток нафти і газу.

Великі порти: Барселона, Марсель, Генуя, Неаполь, Венеція, Трієст, Рієка, Пірей, Салоніки, Бейрут, Александрія, Порт-Саїд, Тріполі, Алжир.

Широко відомі курорти Лазурного берега (Рив’єра) у Франції, Італії, Монако, на Балеарських о-вах.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити