Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Океани - Географія материків і океанів
Індійський океан
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

Індійський океан — третій за розміром океан на Землі (після Тихого і Атлантичного). Знаходиться переважно в Південній півкулі, між Азією на півночі, Африкою на заході, Австралією на сході і Антарктидою на півдні. Площа з морями 76,17 млн км2, об’єм води 282,7 млн км3, середня глибина 3711 м. Моря і великі затоки: Червоне море, Аравійське море, Перська затока, Андаманське море, Бенгальська затока, Велика Австралійська затока. Підводним Центрально-Індійським хребтом ділиться на західну, менш глибоку частину (де розташовані острови Мадагаскар, Сейшельські, Амірантські, Маскаренські та інші) і східну, більш глибоку, де на півдні від о. Ява, у Зондському жолобі, знаходиться максимальна глибина (7729 м). Хребтами, горами і валами ложе розділене на улоговини (Західно-Австралійську, Африкано-Антарктичну тощо). На шельфах є родовища нафти і газу, в рифтових зонах — руди хрому, заліза, марганцю, міді.

Клімат північної частини мусонний, у тропічних і субтропічних широтах південної частини панують пасатні вітри, в помірних — позатропічні циклони, що досягають великої сили. Переважаюча температура води на поверхні понад 20 °С, на крайньому півдні — нижче за 0 °С. Льоди утворюються в антарктичних широтах і виносяться влітку вітрами і течіями до 65—68° пд. ш. Солоність від 32 до 36,5 ‰ (у Червоному морі до 42 ‰). Рибальство обмежується прибережною зоною.

Великі порти: Аден, Бомбей, Калькутта, Карачі, Чіттагонг, Коломбо-Янгон, Таннура, Басра, Фао, Дар-ес-Салам, Дурбан.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити