Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Океани - Географія материків і океанів
Північний Льодовитий океан
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІВНІЧНОГО ЛЬОДОВИТОГО ОКЕАНУ

Північний Льодовитий океан — найменший за площею океан земної кулі. Розташований між Євразією і Північною Америкою. Площа 14,75 млн км2; найбільша глибина 5527 м. Багато островів: Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Шпіцберген, Нова Земля, Північна Земля та інші загальною площею 4 млн км2. У Північний Льодовитий океан впадають великі річки — Північна Двіна, Печора, Об, Єнісей, Хатанга, Лена, Індігірка, Колима, Маккензі. За фізико-географічними особливостями поділяється на Північно-Європейський басейн, Арктичний басейн і окраїнні арктичні моря, розташовані головним чином у межах шельфу (Карське, Лаптєвих, Східно-Сибірське, Чукотське, Бофорта, Баффіна, Гудзонова затока і протоки Канадського Арктичного архіпелагу). У рельєфі дна виділяються шельф (ширина 1200—1300 км), крутий материковий схил і ложе, розчленоване підводними хребтами Гаккеля, Ломоносова та Менделєєва на глибоководні улоговини.

Клімат — арктичний. Узимку 9/10акваторії Північного Льодовитого океану покрито дрейфуючими льодами, температура поверхневих вод близька до температури її замерзання (за винятком Норвезького моря і окремих районів Гренландського і Баренцевого морів); літом температура вод змінюється від температури замерзання до 5° С і більше в окремих районах. Рослинний і тваринний світ представлений арктичними і атлантичними формами. На плавучих льодах зустрічається білий ведмідь. Розвинені рибальство, промисел моржів (для корінного населення) і тюленів. Перевезення здійснюються переважно по Північному морському шляху (Росія) і по Північно-Західному проходу (США і Канада). Найважливіші порти: Мурманськ, Біломорськ, Архангельськ, Тіксі, Діксон, Певек (Росія), Тромсе, Тронхейм (Норвегія), Черчілл (Канада).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити