ГЕОГРАФІЯ
ЗЕМЛЯ В КОСМІЧНОМУ ПРОСТОРІ

НАХИЛ ОСІ ОБЕРТАННЯ ЗЕМЛІ

Вісь обертання Землі нахилена до площини орбіти під кутом 66°33', завдяки чому відбувається зміна пір року. Коли Сонце знаходиться над Північним тропіком (23°27' пн. ш.), у Північній півкулі починається літо, при цьому Земля знаходиться найдальше від Сонця. У Південній півкулі літо починається, коли Сонце підіймається над Південним тропіком (23°27' пд. ш.). У цей час у Північній півкулі починається зима. Тяжіння Сонця, Місяця й інших планет не змінює кута нахилу земної осі, але призводить до того, що вона переміщується по круговому конусу. Це переміщення називається прецесією. У наш час Північний полюс направлений на Поляр ну зірку. За наступні 12 000 років земна вісь у результаті прецесії пройде приблизно півдороги і буде направлена на зірку Вега. Повний цикл преце сії складає бл. 25 800 років і має істотний вплив на кліматичний цикл. Двічі на рік, коли Сонце знаходиться безпосередньо над екватором, і двічі на місяць, коли аналогічне положення займає Місяць, тяжіння, зумовлене прецесією, зменшується до нуля і відбувається періодичне збільшення і зниження темпів прецесії. Такі коливальні рухи земної осі відомі як нута ція, яка досягає максимуму кожні 18,6 року. Ця періодичність за значущі стю впливу на клімат займає друге місце після зміни пір року.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.