Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Материки - Географія материків і океанів
Північна Америка
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Північна Америка — материк у Західній півкулі. На півдні сполучається з Південною Америкою, межу з якою проводять через Дар’єнський перешийок, іноді через Панамський перешийок. До Північної Америки відносять Центральну Америку і Вест-Індію. Площа 20,36 млн км2 (разом з островами 24,25 млн км2). Населення 442 млн людей (1993). На заході материк омивається Тихим океаном з Беринговим морем, затокою Аляска і Каліфорнійською затокою, на сході — Атлантичним океаном з морями Лабрадор, Карибським, затоками Св. Лаврентія і Мексиканською, на півночі — Північним Льодовитим океаном з морями Бофорта, Баффіна, Гренландським і Гудзоновою затокою. Великі острови: Гренландія, Алеутські, архіпелаг Олександра. Західну частину материка займає гірська система Кордильєри (г. Мак-Кінли, 6193 або 6194 м), східну — великі рівнини, плато, середньовисотні гори. На північному сході Північної Америки — Лаврентійська височина. Внутрішні райони займають Великі рівнини і Центральні рівнини. Центральну частину Північної Америки займає докембрійська Північно-Американська (Канадська) платформа. Східний край материка облямований гірським підняттям Канадського Арктичного архіпелагу, Лабрадора, Аппалачів. Уздовж південно-східного узбережжя розташовуються берегові низовини — Приатлантична і Примексиканська. Родовища корисних копалин світового значення: залізняк, нікель, кобальт, золото, уран (Лаврентійська височина), кам’яне вугілля, нафта, горючі гази, а також калійні солі (у Канаді). Найбагатші нафтогазові родовища (Примексиканська низовина, північна частина Канадського Арктичного архіпелагу), родовища азбесту у Північних Аппалачах. У Кордильєрах численні родовища кольорових і рідкісних металів.

Клімат від арктичного на крайній півночі до тропічного у Центральній Америці та Вест-Індії, у прибережних районах океанічний, у внутрішніх — континентальний. Середні температури січня зростають від -36 °С (на півночі Канадського Арктичного архіпелагу) до -20 °С (на півдні Флориди і Мексиканського нагір’я), липня — від 4 °С на півночі Канадського Арктичного архіпелагу до 32 °С на південному заході США. Найбільша кількість опадів випадає на Тихоокеанському узбережжі Аляски і Канади і на північному заході США (2000— 3000 мм на рік); південно-східні райони материка отримують 1000— 1500 мм, центральні рівнини — 400—1200 мм, міжгірські долини субтропічних і тропічних районів Кордильєр — 100—200 мм. На півночі від 40—44° пн. ш. зимою формується стійкий сніговий покрив. Найбільша річкова система Міссісіпі — Міссурі (довжина 6420 км); інші значні річки: Св. Лаврентія, Маккензі, Юкон, Колумбія, Колорадо. Північна частина материка, що зазнавала зледеніння, багата на озера (Великі озера, Вінніпег, Велике Невільниче озеро, Велике Ведмедяче озеро тощо). Загальна площа сучасного зледеніння понад 2 млн км2. Грунтово-рослинний покрив на сході материка представлений серією широтних зон від арктичних пустель на півночі до тропічних вічнозелених лісів на півдні (в Кордильєрах — різноманітними спектрами висотних поясів), на півдні від 47° пн. ш. зони простягаються переважно в меридіональному напрямі. Ліси займають бл. 1/3 території; вони представлені типовою тайгою в центральних районах Канади, хвойними лісами на Тихоокеанському узбережжі Аляски, Канади і США, мішаними і широколистими лісами в басейні Великих озер, вічнозеленими хвойними і мішаними лісами на південному сході материка і в південній частині Кордильєр. У внутрішній частині материка переважає степова і напівпустельна рослинність. У внутрішньому поясі Кордильєр місцями розвинені пустелі. Ґрунтово-рослинний покрив Північної Америки сильно змінений людиною (особливо на території США). Тваринний світ включає ряд ендемічних, типово північноамериканських видів (мускусний бик, бізон, дикобраз, ондатра, скунс, ведмідь грізлі). У Північній Америці є понад 50 національних парків (охорона флори і фауни, туризм). У Північній Америці є такі держави: США, Канада, Мексика, Гватемала, Беліз, Гондурас, Коста-Ріка, Нікарагуа, Панама, Сальвадор, Гаїті, Домініканська Республіка, Куба, Трінідад і Тобаго, Ямайка, Домініка, Барбадос, Багамські Острови, Гренада, Сент-Люсія, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Антігуа і Барбуда; володіння Данії — Гренландія, а також ряд володінь Великобританії, Нідерландів, Франції, США.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити