ГЕОГРАФІЯ
ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
МАТЕРИКИ

АНТАРКТИДА

РАЙОНУВАННЯ СУХОДОЛУ

Антарктида поділяється на дві великі частини, що істотно розрізню­ються за геологічною будовою і особливостями рельєфу. Східна Антарк­тида займає велику частину материка і має форму майже правильного півкола. На суходолі її обмежують Трансантарктичні гори, що тягнуться від мису Адердо Землі Котса. Східна Антарктида знаходиться приблизно між 170° сх. д. і 30° зах. д. Західна Антарктида має набагато меншу площу, і значну її частину займає Антарктичний п-ів. На заході від Гринвіцького меридіана (0°) між 10° і 35° зах. д. тягнеться Земля Котса. У південній частині моря Уедделла розташовані шельфові льодовики Фільхнера і Ронне, що примикають до Землі Едіт Ронне. На заході від цього району між 60° і 110° зах. д. лежить Земля Елсуерта. У цьому секторі багато окремих гірських вершин — нунатаків, що підносяться над поверхнею льоду, а вища точка Антарктиди — масив Вінсон (4897 м) приурочений до хребта Сентінел. Більш на схід за Землю Елсуерта розташований Антарктичний п-ів, а далі на захід — Земля Мері Берд.

На заході від Землі Мері Берд тягнеться великий шельфовий льо­довик Росса, який виходить до моря Росса. Антарктичний п-ів і Земля Мері Берд утворюють відособлену область Антарктиди, оскільки пі­дошва льодовикового щита між льодовиками Ронне і Росса прогнута нижче від рівня моря. Якби тут розтанув весь лід, Земля Мері Берд відділилася б протокою від іншої Антарктиди. На заході від моря Росса розташована Земля Вікторії, край величних льодовиків, що спуска­ються до моря з гір висотою 3000—4500 м. Земля Вілкса, розташована між 150° і 90° сх. д., займає приблизно 1/5 всієї площі Антарктиди. Тут вивідні і шельфові льодовики утруднюють пересування дослідницьких загонів. У морі недалеко від берега навпроти Землі Вілкса знаходиться Південний магнітний полюс. Його приблизні координати 65° пд. ш. і 140° сх. д. Квадрат між 0° і 90° сх. д. включає Землю Королеви Мод, Землю Ендербі, Берег Робертсона і Американську височину. Антарк­тичні моря Росса, Уедделла, Белінсгаузена і Амундсена мають зручні підходи до материка.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.