Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Материки - Географія материків і океанів
Антарктида
АНТАРКТИКА

Антарктика — південна полярна область Землі. На відміну від Арктики, що являє собою океан, оточений сушею, Антарктика — материк разом з навколишніми південними районами океанів — Тихого, Атлантичного, Індійського (іноді всі ці частини океанів називають Південним океаном). Материк Антарктида площею бл. 14 млн км2 — найбільша у світі холодна пустеля, де зосереджено бл. 70 % світових запасів прісної води, але вся вона знаходиться у крижаному стані. Хоч корінна підлідна поверхня знаходиться на незначній висоті над рівнем моря, а місцями й нижче за нього, через могутній льодовиковий покрив середня абсолютна висота поверхні Антарктиди (бл. 2000 м) — максимальна серед материків.

Антарктида — найізольованіший і єдиний материк, що не має корінного населення. Влітку чисельність жителів, ймовірно, складає бл. 4000 чоловік, узимку — 1500 чоловік. Ніхто ще не жив тут довше 18 місяців. Майже вся Антарктида розташована південніше Південного полярного кола (66°33’ пд. ш.), який знаходиться від Південного полюса за 2600 км. Південне полярне коло є межею, південніше за яку Сонце не підіймається над горизонтом під час зимового сонцестояння (21 червня) і не заходить за горизонт під час літнього сонцестояння (21 грудня). У напрямі до полюса тривалість полярного дня і полярної ночі зростає, досягаючи на Південному полюсі в обох випадках півроку. В Антарктиді за межі Південного полярного кола виходять тільки Антарктичний п-ів, що тягнеться майже до південного краю Південної Америки, і деякі миси на протилежному боці материка. У двох місцях берегова лінія материка заглиблюється далеко на південь, утворюючи море Росса в тихоокеанському і море Уедделла — в атлантичному секторах.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити