Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Материки - Географія материків і океанів
Євразія
УРАЛ

Урал — територія між Східно-Європейською і Західно-Сибірською рівнинами. У складі Уралу: Уральська гірська система, що тягнеться майже меридіонально на південь від берегів Карського моря. Довжина понад 2000 км, ширина від 40 до 150 км. Складається з головного вододільного хребта і декількох бічних хребтів, розділених широкими пониженнями. Ділиться на Полярний Урал, Приполярний Урал, Північний Урал, Середній Урал і Південний Урал. Найбільш висока точка — г. Народна (1895 м.). Річки належать басейну Північного Льодовитого океану (Печора з Усою, Тобол, Ісегь, Тура відносяться до системи Обі) і Каспійського моря (Кама з Чусовою і Білою, р. Урал).

Багато озер (Таватуй, Аргазі тощо). На більшій частині Уралу переважає лісовий ландшафт; на західному схилі головним чином темнохвойні ялиново-ялицеві ліси (на Південному Уралі місцями мішані і широколисті), на східному схилі — світлохвойні сосново-модринові. На Південному Уралі — лісостеп і степ (велика частина розорана). У межах Уралу знаходяться Печоро-Ілицький, Вісимський, Ільменський, Башкирський заповідники. Родовища залізних, мідних, хромових, нікелевих руд, калійних солей, азбесту, коштовних каменів, вугілля, нафти.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити