Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Економічна і соціальна географія світу
Предмет і специфіка науки
ТИПОЛОГІЯ КРАЇН

Серед розвинених країн виділяють великі високорозвинені (США, Японія, Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Канада), невеликі високорозвинені (Швеція, Швейцарія, Австрія, Голландія, Бельгія, Данія, Норвегія, Фінляндія, Ірландія), країни зі середнім рівнем економічного розвитку (Ізраїль, Греція, Іспанія, Туреччина). Найчисленнішими на політичній карті світу є країни, що розвиваються, багато з яких у минулому були колоніями європейських держав. Серед них виділяють високорозвинені (нові індустріальні) країни (Сінгапур, Тайвань, Гонконг), високорозвинені (країни-експортери нафти) країни (Саудівська Аравія, Кувейт, Катар, Лівія, Об’єднані Арабські Емірати), середньорозвинені країни (Бразилія, Аргентина, Чилі, Єгипет, Мексика, Алжир, Іран), слаборозвинені країни (більшість країн Африки і Латинської Америки, частина азіатських країн). На частку семи великих високорозвинених країн доводиться більше половини світового валового національного продукту (ВНП) і промислового виробництва, а також більше за чверть сільськогосподарської продукції; ВВП на душу населення в цих країнах становить 10—20 тис. дол. Найменш розвинені країни — це 40 країн світу, де дохід на душу населення складає менше за 500 дол. на рік. Залежні території поділяються на колоніальні і не колоніальні.

Державний устрій кожної країни характеризується формою правління і державно-територіального устрою. Існує дві основні форми правління: республіка і монархія. За характером державно-територіального устрою всі країни поділяються на унітарні і федеративні. Враховуючи кількісні показники, виділяють 7 великих держав за площею (понад 3 млн км2) і 10 — за кількістю населення (понад 100 млн людей). Найбільшими країнами за площею є Росія, Канада, Китай, США, Бразилія, Австралія, Індія. Найбільші країни за кількістю населення — Китай, Індія, США, Індонезія, Бразилія, Росія, Японія, Пакистан, Бангладеш, Нігерія. У цих країнах живе бл. 60 % населення земної кулі. Існують і країни-карлики (Ватикан, Монако, Ліхтенштейн, Сан-Маріно, Мальта, Науру, Сінгапур, Аруба). За особливостями географічного становища країни поділяються на приморські, півострівні, острівні, країни-архіпелаги. До останньої групи відносять Японію, Індонезію, Філіппіни. Виділяються країни, у яких немає виходу до моря. Це заважає використанню цими країнами морських торгових шляхів і ресурсів Світового океану. Усього таких країн 36.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити