Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Економічна і соціальна географія світу
Взаємодія суспільства і природи. Світові природні ресурси
РЕСУРСИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Харчові ресурси Світового океану. В океанах щорічно виловлюються десятки мільйонів тонн риби, молюсків і ракоподібних. У деяких районах океанів добування із застосуванням сучасних плавучих рибозаводів ведеться дуже інтенсивно. Майже повністю винищені деякі види китів. Інтенсивний лов може завдати великої шкоди таким цінним промисловим видам риби, як тунець, оселедець, тріска, морський окунь, сардина. Для розведення риби можна було б виділити великі ділянки шельфу. При цьому можна удобрювати морське дно, щоб забезпечити ріст морських рослин, якими живиться риба.

Мінеральні ресурси Світового океану. Усі мінерали, які знаходять на суходолі, присутні і в морській воді. Найбільш поширеними є солі, магній, сірка, кальцій, калій, бром. Нещодавно океанологи виявили, що в багатьох місцях дно океану буквально покрите розсипом залізомарганцевих конкрецій з високим вмістом марганцю, нікелю і кобальту. Знайдені на мілководді фосфоритні конкреції можуть використовуватися як сировина для виробництва добрив. У морській воді присутні також такі цінні метали, як титан, срібло і золото. У наш час у значних кількостях з морської води добуваються лише сіль, магній і бром.

Нафта. На шельфі вже зараз розробляється ряд великих родовищ нафти, наприклад біля берегів Техасу і Луїзіани, у Північному морі, Перській затоці і біля берегів Китаю. Ведеться розвідка родовищ в багатьох інших районах, наприклад біля берегів Західної Африки, біля східного узбережжя США і Мексики, біля берегів арктичної Канади і Аляски, Венесуели і Бразилії.

Океан — джерело енергії. Океан є практично невичерпним джерелом енергії.

Енергія припливів. Вже давно було відомо, що припливні течії, що проходять через вузькі протоки, можна використати для отримання енергії в такій же мірі, як водоспади і дамби на річках. Так, наприклад, в Сен-Мало у Франції з 1966 р. успішно діє припливна гідроелектростанція.

Енергія хвиль також може використовуватися для отримання електроенергії.

Енергія термічного градієнта. Майже три чверті сонячної енергії, що поступає на Землю, припадає на океани, тому океан є ідеальним гігантським накопичувачем тепла. Отримання енергії, основане на використанні різниці температур поверхневих і глибинних шарів океану, могло б проводитися на великих плавучих електростанціях. У наш час розробка таких систем перебуває в експериментальній стадії.

Інші ресурси Світового океану. До інших ресурсів можна віднести перли, які утворюються в тілі деяких молюсків; губки; водорості, що використовуються як добрива, харчові продукти і харчові добавки, а також у медицині як джерело йоду, натрію і калію; поклади гуано — пташиного посліду, що добувається на деяких атолах у Тихому океані і використовується як добриво. Нарешті, опріснення дозволяє отримати з морської води прісну.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити