Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Економічна і соціальна географія світу
Світове господарство
ЩО ТАКЕ СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Світове господарство — це сукупність національних господарств усіх країн, пов’язаних між собою всесвітніми економічними відносинами.

Світове господарство є результатом тисячолітнього розвитку продуктивних сил. Виділяють кілька етапів формування світового господарства. Тривалий етап передісторії світового господарства призвів до його виникнення у XVI ст., коли внаслідок Великих географічних відкриттів міжнародна торгівля охопила всі регіони земної кулі. У другій половині XIX ст. відбувалося становлення і розширення світового господарства завдяки розвитку транспорту. Але головним етапом на шляху формування сучасної системи світового господарства став кінець XIX—XX ст. внаслідок сукупного розвитку великої машинної індустрії, транспорту і світового ринку. Поняття світового господарства тісно пов’язане з поняттям про суспільний розподіл праці, міжнародної економічної інтеграції. Крім того, існує також географічна модель світового господарства, яка постійно розвивається. І якщо до кінця XIX ст. у світі переважав один центр — Європа, то потім утворився другий, що незабаром став головним — США. У період між двома світовими війнами виникли ще два центри світового значення — СРСР і Японія. Після Другої світової війни почалося формування нових центрів в Азії (Китай, Індія, нафтодобувні країни Південно-Західної Азії), а також у Канаді, Австралії, Бразилії. Таким чином, у наші дні географічна модель світового господарства набула багатоцентрового характеру.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити