ГЕОГРАФІЯ
ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО

СТРУКТУРА СВІТОВОЇ ТОРГІВЛІ

У міжнародній торгівлі провідну роль відіграють промислово роз­винені країни Північної Америки і Західної Європи, Японія, Ізраїль, Австралія, Нова Зеландія і Південна Африка. На ці країни припадає значна частина світового виробництва товарів і послуг і велика части­на випуску товарів масового виробництва. Бл. 80 % експорту з проми­слово розвинених країн йде на ринки інших промислово розвинених країн; понад 70 % експорту з країн, що розвиваються, також поступає на ринки розвинених країн. Дуже великі країни задовольняють знач­ну частину своїх потреб за рахунок внутрішнього виробництва; обсяг зовнішньої торгівлі в порівнянні з обсягом виробництва у США і кра­їнах колишнього СРСР невеликий. Однак США відчутно впливає на світову торгівлю у зв'язку з величезним обсягом виробництва товарів і послуг.

У країнах зі середнім за чисельністю населенням, таких, як Вели­кобританія, Франція, Японія, Німеччина і Італія, обсяг зовнішньої торгівлі складає від 10 % до 20 % сукупного виробництва (тобто варто­сті валового національного продукту); в малих країнах типу Нідерландів, Бельгії, Чехії і Угорщини цей показник досягає 40 %. Обсяг зо­внішньої торгівлі країни, що розвивається, залежить від того, чи спе­ціалізується вона на експорті окремого товару, чи намагається розви­вати багатогалузеве господарство. Так, Туреччина, яка відноситься до другої категорії країн, експортує лише 5 % від загального обсягу виробництва. З більшості країн з яскраво вираженою спеціалізацією експортується близько половини загального обсягу виробництва, а Саудівська Аравія, що спеціалізується на нафтодобуванні, експортує 80 % добутої нафти. Однак, за винятком випадків спеціалізації на виробництві життєво важливих продуктів типу нафти, залежність кра­їни від реалізації на світовому ринку одного-єдиного продукту пов'я­зана з великим ризиком. Незважаючи на це у світі є декілька країн, розвиток економіки яких йде саме таким шляхом.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.