Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Економічна і соціальна географія світу
Країни Європи
ПОЛЬЩА

Польща, Республіка Польща — держава в Європі, в басейні Вісли і Одри, на півночі омивається Балтійським морем. Площа 312,7 тис. км2. Населення 38,6 млн людей (2002), понад 98 % — поляки. Міське населення 62,1 % (1993). Офіційна мова — польська. Віруючі переважно католики. Адміністративно-територіальний поділ: 49 воєводств. Столиця — Варшава. З 1989 р. глава держави — президент. Вищий законодавчий орган — двопалатні Національні збори (сейм і сенат).

Бл. 2/3 території на півночі і в центрі країни займає Польська низовина. На півночі — Балтійська гряда, на півдні і південному сході — Малопольська і Люблінська височини, вздовж південного кордону — Карпати (вища точка 2499 м, г. Риси в Татрах) і Судети. Клімат помірний з рисами континентального. Середні температури січня від -1 до -5 °С (в горах до -8 °С), липня 17—19 °С (в горах до 10 °С). Опадів на рівнинах 500—600 мм, в горах місцями понад 1000 мм на рік. Густа річкова мережа. Основні річки — Вісла, Одра. Озера переважно на півночі. Під лісом 27,6 % території. Національні парки — Біловезький (в західній частині Біловезької пущі), Татранський, Пенінський та інші.

Польща — індустріально-аграрна країна. Частка в ВВП (1994, %): промисловість — 40,2, сільське господарство — 6. Видобуток кам’яного і бурого вугілля, природного газу, сірки (1,9 млн т у 1993 р., одне з провідних місць у світі), свинцю і цинку. Виробництво електроенергії 139 млрд кВт*год (1995), головним чином на ТЕС. З галузей обробної промисловості найбільший розвиток мають машинобудування, особливо транспортне (морські судна, автомобілі, вагони), сільськогосподарське, електротехнічне і радіоелектронне, виробництво промислового обладнання, а також хімічна (добрива, хімічні волокна, пластмаси), нафтопереробна промисловість, чорна металургія. Розвинені текстильна, швейна, харчова, шкіряно-взутгєва, меблева, цементна, скляна промисловість. У сільському господарстві переважають індивідуальні господарства. Основні сільськогосподарські культури: картопля, жито, а також ячмінь і пшениця; цукровий буряк. Вирощують овочі, фрукти, ягоди. Поголів’я (1997, млн) великої рогатої худоби 7,3, свиней 18,1. Рибальство. Довжина (1996, тис. км) залізниць 24, автошляхів 372,4, внутрішніх водних шляхів 3,9. Головні морські порти: Щецин, Гдиня, Гданськ. Експорт: машини, вугілля, прокат, кольорові метали, хімікати, продукція легкої і харчової промисловості. У1995 р. понад 60 % зовнішньоторгівельного обігу припадало на країни ЄС. Грошова одиниця — злотий.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити