Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Економічна і соціальна географія світу
Країни Європи
ФРН

Німеччина, Федеративна Республіка Німеччина (ФРГ) — держава в Центральній Європі, омивається Північним і Балтійським морями. Площа 357 тис. км2. Населення 82,4 млн людей (2003); понад 90 % німці. Міське населення 87 % (1998). Офіційна мова — німецька. Серед віруючих — протестанти (лютерани, 38 %) і католики. Німеччина — федерація, у її складі 16 земель. Глава держави — президент; глава уряду — федеральний канцлер. Законодавчий орган — бундестаг, органи представництва земель — бундесрат. Столиця — Берлін.

На півночі — Північно-Німецька низовина з горбами і озерами, південніше — височини і середньовисотні гори (Рейнські Сланцеві гори, Шварцвальд, Тюрінгенський Ліс, Гарц, Рудні гори), що чергуються з плато і рівнинами. На півдні — відроги Альп висотою до 2963 м (г. Цугшпітце). Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Середні температури січня на рівнинах від 0 до -3 °С, в горах до -5 °С, липня відповідно 16—20 °С, 12—14 °С. Опадів — 500 800 мм на рік, у горах 1000— 2000 мм. Великі річки — Рейн, Везер, Ельба, Одер. На півдні — Боденське оз. Бл. 30 % території зайнято лісами. Національні парки — Баварський Ліс, Берхтесгаден; численні резервати, пам’ятники природи.

Німеччина — високорозвинена індустріальна країна. У структурі ВВП (1998) частка промисловості і будівництва становить 33,1 %, сільського господарства 1,1 %. Видобуток бурого (1-е місце у світі) і кам’яного вугілля, нафти, природного газу, поліметалічних руд, калійної і кухонної солей. Виробництво електроенергії, головним чином на теплоелектростанціях (бл. 1/3 на АЕС). Чорна і кольорова металургія, різноманітне машинобудування: верстатобудування, електротехніка і радіоелектроніка, приладо-, автомобіле-, суднобудування тощо. Розвинені хімічна і нафтохімічна промисловість, деревообробна, легка, харчова промисловість, виробництво виробів з порцеляни, музичних інструментів. Високоінтенсивне сільське господарство з переважанням галузей тваринництва (свинарство і молочне тваринництво). Рослинництво спеціалізується на виробництві зерна (пшениці, ячменю), цукрового буряку, картоплі. Поширені хмелярство, виноробство, рибальство. Довжина (1998, тис. км) залізниць 40,8, автошляхів 656,1. Головні морські порти: Гамбург, Бремен, Бремерхафен, Вільгельмсхафен, Любек, Росток — Варнемюнде. Експорт: машини, устаткування, хімічні продукти, вироби легкої промисловості. Основні зовнішньоторгівельні партнери — країни ЄЕС, США, Росія. Грошова одиниця — марка ФРН.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити