Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина І

ПОЛІТИЧНА ГЕОГРАФІЯ

ТЕМА 5

ТЕРИТОРІЯ ДЕРЖАВИ

Освоєння територій, що не мають господаря. Йдеться про землі, де кліматичні умови несприятливі для постійного проживання людей або де населення не має сталої суспільної організації. Так, Росія приростала територіями Сибіру, Далекого Сходу та полярних широт, асимілюючи тамтешнє місцеве населення; Китай — територіями Центральної Азії, Маньчжурії та Тибету; Канада — північними територіями Північноамериканського материка; Бразилія — Амазонією; Сполучені Штати — «диким Заходом», відбираючи в індіанського населення території Великих рівнин, Скелястих гір та Тихоокеанського узбережжя.

За доби заснування колоніальних імперій цей рух до «віднайдення раю», з одного боку, дав світові епоху Великих географічних відкриттів, а з іншого — породив численні зловживання сильніших на той час держав. Наприклад, далекосяжні політико — географічні наслідки мало врегулювання завойовницьких амбіцій Іспанії та Португалії. Святіший престол папською грамотою 1493 р. поділив між ними території на захід від Європи, що не мали господаря. Східна частина Південної Америки


була «віддана» Португалії, а території на захід на обох материках — Іспанії, що, звичайно, викликало протести інших держав. Зрештою переселенці з інших країн Європи освоїли східне узбережжя Північної Америки, де утворилися колонії Великої Британії та Франції, а Аляску почала освоювати Росія. Особливо драматичною виявилася доля земель і народів Африки. Кожна колоніальна держава, що сюди приходила, зайнявши узбережжя, претендувала на здобуття суверенних прав на внутрішні території, не зважаючи на внутрішні етнічні відмінності регіону.

І нині у світі ще існують території «без господаря». Наприклад, Антарктида, щодо якої вдалося досягти угоди про статус цього континенту; в майбутньому поверхня Місяця та інших небесних тіл, дна Світового океану ще чекають урегулювання щодо їх використання людством.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити