Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина І

ПОЛІТИЧНА ГЕОГРАФІЯ

ТЕМА 2

СУЧАСНА СВІТОСИСТЕМА — КРАЇНИ, ДЕРЖАВИ, ТЕРИТОРІЇ ТА АКВАТОРІЇ

Території суверенних держав. Нині у світі налічується понад 200 країн і територій, які юридично або фактично є суверенними. їхня територія становить 27 % площі планети Земля. Для забезпечення свого суверенітету незалежні держави створюють системи законодавчої, виконавчої та судової влади, валютно-грошову систему, митну службу, органи безпеки, національні збройні сили тощо. Кожна суверенна держава володіє територією, що обмежується суходільними та морськими кордонами. До території держави належить суходіл з його надрами, внутрішні води, так звані територіальні води, що прилягають до суходолу в межах 12 морських миль, а також повітряний простір над усім суходолом і водами. Закони міжнародного права виходять із принципу недоторканності території держави, а саме — непорушності її кордонів і територіальної цілісності.

Суверенітет — незалежність держави, її право самостійно вирішувати свої внутрішні та зовнішні справи без втручання зовнішніх сил.

Відмінності між суверенними державами за розмірами території, чисельністю населення, обсягами валового національного продукту та іншими показниками є колосальними. Спільним для них є лише те, що ці держави — суб'єкти міжнародного права, тобто мають право самостійних міжнародних зносин. Особливо різко диференціюються країни за площею — від кількох гектарів до 17 млн. км2. Перші за площею 7 країн можна назвати гігантськими, на найбільшу — Росію — навіть після суттєвого зменшення території після розвалу СРСР припадає 17 млн. км2, Австралія (Австралійський Союз) займає цілий материк.


Таблиця

Диференціація країн світу за величиною території

Група країн

Розміри території

Кількість країн

% частини суходолу, яку вони займають

Найвідоміші країни групи (в дужках — територія, млн.. км2)

Гігантські

Понад 3 млн. км2

7

46,5

Росія (17.1), Канада (9,9), США (9,7), Китай (9,6), Бразилія (8,5), Австралія (7,8), Індія (3,3)

Великі

Від 1 млн. км2 до 3 млн. км2

23

28,5

ПАР (1,2). Казахстан

(2.7) Саудівська Аравія (2,2), Аргентина

(2.8) Мексика (1,95), Нігерія (1,0), Індонезія

(1.9) Іран (1,65) та ін.

Середні

Від 250 тис. до 1 млн. км2

Понад 40

14-15

Україна (0,61), Туреччина (0,77), Пакистан (0,8), Франція (0,55), Мадагаскар (0,60), Іспанія (0,51), ФРН (0,36), Польща (0,33) та ін.

Малі

Менше 250 тис. км2

Близько 100

Менш ніж 10

Латвія, Литва, Естонія, Угорщина, Чехія, Молдова та ін.

Крихітні

Менш ніж 3 тис. км2

28

0,2

Люксембург, Монако, Ліхтенштейн, Андорра, Сан-Марино, Ватикан та ін.

Ці країни належать до найбільших у світі за економічним потенціалом, принаймні всі входять у першу двадцятку країн за розмірами валового внутрішнього продукту (ВВП). Великі за площею країни є в Африці (13), Америці та Азії (по 5), але серед них лише Мексика, Аргентина, ПАР та Саудівська Аравія мають значний економічний потенціал. Численною є група середніх країн, і серед них чимало таких, що вирізняються високими показниками економічного розвитку. Фахівці вважають, що країни такої площі за умови чисельності населення в кілька десятків — сотню мільйонів чоловік найоптимальніші для ефективної організації управління та розвитку господарства.

Межу між середніми і малими країнами провести доволі важко. Наприклад, незважаючи на чималі розміри території, Афганістан, Сомалі, ЦАР, Намібія, Ботсвана та інші країни Азії й Африки на сьогодні — економічні карлики, в той час як невеликі Швейцарія, Австрія, Нідерланди, Республіка Корея, Нова Зеландія та ін. — серед лідерів світового господарства.

Аби скласти уявлення про те, «хто є хто» у сучасній світосистемі за економічним потенціалом, слід ознайомитися з картою розміщення ВВП (рис. 2.2).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити