Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина ІІ

ГЕОПОЛІТИКА

ТЕМА 15

ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИЙ РЕГІОН У ГЕОПОЛІТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ

Геополітнчне положення держав регіону.

Відомо, що геополітичні та геостратегічні інтереси будь-якої держави значною мірою зумовлені її геополітичним положенням (ГПП).

Основними геополітичними фокусами, які впливають на ГПП і напрями геостратегічних векторів США, є: ЄС (сукупність країн з високим потенціалом розвитку економічної й політичної взаємодії), АТР (угруповання країн на чолі з Японією, яке є одним із світових центрів сили, формує азійський вектор геостратегії США), НАТО (військово-політичний союз, до складу якого входять США і політика якого чималою мірою визначається їхньою політикою), Організація країн-експортерів нафти, ОПЕК (важливе джерело постачання енергоносіїв для США), а також Південний спільний ринок (МЕРКОСУР), Карибське співтовариство (КАРИКОМ), Центральноамериканський спільний ринок, ЦАСР (резерв для створення Панамериканської зони вільної торгівлі). США займають центральне положення на Північноамериканському континенті, оскільки мають найбільше сусідів першого порядку. Що ж до міжконтинентальної спільноти, то можна також із впевненістю характеризувати ГПП США як центральне. На геополітичній осі «Північ-Південь», яка проходить через Північно- та Південноамериканські континенти, США також належить центральне положення.

Суходільним сусідом першого порядку для Канади є лише США. Наявність спільного кордону зі США, який простягається в широтному напрямку більш ніж на 7 тис. км і майже не має природних перепон для комунікацій, ставить США у фокус геостратегічних інтересів Канади. США є важливим джерелом капіталу, технології, а також ринком збуту продукції. Наявність лише одного суходільного сусіда першого порядку звужує для Канади можливість зовнішніх контактів.

Основними геополітичними фокусами для Канади є НАФТА, членом якої вона є, НАТО (Канада бере активну участь у роботі цієї організації), а також МЕРКОСУР, КАРИКОМ. ЦАСР. З усіма цими угрупованнями (крім НАФТА) Канада перебуває у міжконтинентальному сусідстві.

Композиційне положення Канади на Північноамериканському континенті можна визначити як периферійне. Крім того, розташування цієї країни на геополітичній осі «Північ-Південь» також є периферійним.

Найдовший суходільний кордон зі США має також Мексика. Його значна протяжність, відсутність природних перепон для комунікацій, тісне транскордонне співробітництво чималою мірою сприяють процесам інтеграції в Північній Америці. На Північноамериканському континенті, а також на геополітичній осі «Північ-Південь» Мексиці належить транзитне положення між країнами Північної й Південної Америки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити