Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина ІІ

ГЕОПОЛІТИКА

ТЕМА 15

ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИЙ РЕГІОН У ГЕОПОЛІТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ

Геостратегічні пріоритети Канади. Найближчим партнером США в НАФТА є Канада, яка теж входить у «велику сімку» країн світу. Канада через відносно менший, ніж у США, економічний потенціал має відповідно менші можливості зовнішньополітичного впливу.

Серед основних геостратегічних пріоритетів Канади можна виокремити такі:

✵ збереження і підвищення конкурентоспроможності національної економіки на світовій арені, посилення науково-технічного та інтелектуального потенціалу;

✵ структурна перебудова господарства;

✵ збереження культурної самобутності країни, її територіальної цілісності;

✵ посилення економічної та політичної незалежності шляхом диверсифікації політичних та економічних зв'язків. Основні складові поля геостратегічних інтересів Канади визначають геостратегічні вектори цієї держави, якими є:

✵ північноамериканський (США та Мексика);

✵ азійський (передусім Японія та країни Близького Сходу);

✵ латиноамериканський.

Пріоритетне місце в зовнішньополітичній стратегії Канади посідають США. Події 11 вересня 2001 р. створили нову політичну ситуацію в канадсько-американських відносинах. Як вважають експерти, інтеграція країн посилюється в економічній, зовнішній, валютній і культурній сферах. Уряд Канади, для якого відносини зі США й до цього були найважливішим напрямом зовнішньої політики, пішов на те, щоб ще більше посилити їхню значущість. Як заявляють канадські політики, «підтримка ефективних відносин зі США є єдиним імперативом зовнішньої політики Канади». Наприкінці 2001 р. партнери підписали два важливі документи: Спільну заяву урядів Канади і США про співпрацю з проблем безпеки на кордоні й регіональної міграції, що передбачає гармонізацію процедур прийому біженців, видачі віз громадянам іноземних держав, випуску однотипних посвідчень для туристів; і канадсько-американську Декларацію про «розумний кордон», яка охоплює питання безпечного пересування людей і вантажів через кордон, модернізації транскордонної інфраструктури тощо. В цілому події 11 вересня 2001 р. послужили каталізатором інтеграційних тенденцій у Північній Америці з широкого спектра питань у галузях спільного управління кордоном, обміну інформацією і взаємодії спецслужб, гармонізації політики у сфері імміграції.

Останнім часом Канада також різко активізувала латиноамериканський напрям своєї зовнішньої політики. Раніше Південноамериканський регіон сприймався Оттавою з упередженням з огляду на його нестабільність, внутрішні та міждержавні конфлікти, порушення прав людини тощо. Поворотним моментом у канадсько-латиноамериканських відносинах став вступ Канади до Організації американських держав (ОАД) у 1990 р.

В активі канадської політики в Латинській Америці — плідна праця в місіях ООН на Гаїті та у Гватемалі. Крім того, Канада допомагає країнам регіону у сферах боротьби з наркобізнесом, обмеження озброєння, захисту прав людини, насамперед корінного населення Західної півкулі. Канада проводить переговори з країнами МЕРКОСУР щодо підписання угоди з торгівлі й капіталовкладень, проводить аналогічні консультації з державами Андської групи (Болівією, Колумбією, Перу, Еквадором та Венесуелою). Ці пропозиції та ініціативи свідчать про зростаючу залученість Канади в процес розробки та прийняття рішень у галузі регіональної політики.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити