Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина ІІ

ГЕОПОЛІТИКА

ТЕМА 15

ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИЙ РЕГІОН У ГЕОПОЛІТИЧНОМУ КОНТЕКСТІ

Геостратегічні вектори Мексики. Мексика, незважаючи на спроби диверсифікації своєї зовнішньоекономічної діяльності, проводить активний курс на розширення господарської взаємодії зі США. Важливою віхою у цьому процесі стала прийнята мексиканським урядом ще в 1965 р. Програма індустріалізації прикордонних районів, яка передбачала надання різноманітних пільг для створення іноземних складальних підприємств («макіладорас»). У результаті на кордоні зі США виникли тисячі іноземних, в основному американських, підприємств. Після підписання в 1993 р. угоди про створення НАФТА Мексика лідирує серед країн, що розвиваються, за рівнем господарської взаємодії зі своїм північним сусідом.

Підіб'ємо підсумки. За прогнозами деяких дослідників, настає епоха, коли США можуть цілком узурпувати право вершити суд на світовій арені. Ця країна зокрема і північноамериканський центр сили в цілому досягають апогею своєї могутності, перетворюючись на світового лідера, тоді як інші країни стають об'єктами взаємодії з різним ступенем наближеності до США: союзники з-поміж країн Заходу; інші країни Заходу; партнери з числа колишніх соціалістичних країн і країн, що розвиваються; кандидати в партнери (Росія, Україна та деякі інші країни СНД); вороги. Все це має об'єднатися в своєрідному єдиному глобальному компакті, правила поведінки якого формулюватимуть США, а всі інші муситимуть їх дотримуватися.

Таким чином, домінантою північноамериканського центру сили є США, геостратегічні устремління яких ілюструють слова колишнього Президента США В. Клінтона: «США мають намір і надалі бути активно залученими в міжнародні справи і реалізовувати своє лідерство; вони повинні і будуть слугувати рушійною силою змін і головною опорою світу». Цю лінію проводить і нинішня влада. Проте, як послідовно зазначають практики американської прикладної геополітики (Г. Кіссінджер, З. Бжезінський, М. Олбрайт, К. Райте та ін.), Вашингтон не може самостійно вирішити всіх світових проблем — урегулювання найскладніших з них потребує багатосторонніх зусиль у рамках системи «колективної безпеки».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити