Політична географія і геополітика

ЩО ТАКЕ ГЕОГРАФІЯ

Частина І

ПОЛІТИЧНА ГЕОГРАФІЯ

ТЕМА 4

ТИПОЛОГІЧНІ ВІДМІННОСТІ ДЕРЖАВ


З погляду політичної географії держави різняться за формою державного правління та за політико — територіальним устроєм. Крім того, об'єктивно складаються відмінності держав за їх політичними та економічними системами. Формується типологія країн світу і за рівнем та характеристиками економічного розвитку.

Форми державного правління. Залежно від способу організації верховної влади в державі складається форма державного правління. При цьому джерелом влади може бути визнана воля однієї людини (монарха, або суверена), воля усього народу або воля його певної панівної верстви. Відповідно розрізняють монархічну і республіканську форми державного правління.У монархіях верховна влада належить суверену — королю, князю, султану, еміру і т. д. і передається у спадщину. Розрізняють абсолютну, конституційну і теократичну монархії. В сучасному світі монархічний лад існує в 11 економічно розвинутих країнах і 23 країнах, що розвиваються.

В абсолютних монархіях влада суверена необмежена (наприклад, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Катар, Бахрейн, Бруней). У теократичних монархіях суверен є одночасно главою церкви і главою держави. На сьогодні це Ватикан (глава держави — Папа Римський) і Саудівська Аравія (король із родини Саудідів).

У конституційних монархіях влада суверена обмежена конституцією і фактично законодавчою владою є парламент. Країнами конституційних монархій у Європі є Велика Британія, Бельгія, Іспанія, Данія, Нідерланди, Швеція, Норвегія; в Азії — Японія, Малайзія, Таїланд, Камбоджа, Йорданія; в Африці — Марокко.

Республіка — найпоширеніший тип держави. Залежно від розподілу повноважень між парламентом і президентом республіки можуть бути з президентською, президентсько-парламентською, парламентсько-президентською або парламентською формою правління. Типово президентськими республіками є, наприклад, США та більшість країн Латинської Америки. В такій республіці обраний народом президент має широке коло повноважень, він одночасно є і главою держави, і главою уряду (посади прем'єр-міністра може не бути). Парламент (Конгрес) виконує переважно законодавчі функції й має опосередкований вплив на роботу уряду.

У парламентсько-президентських та президентсько-парламентських республіках і парламент, і президент обираються народом, а особливості організації управління державою залежать від конституційного розподілу влади. Різні комбінації поєднання влади парламенту і президента характерні для Франції, Росії, України, країн Центральної Європи.

У парламентській республіці уряд формується парламентом. Парламент тут не тільки створює закони, а й спрямовує діяльність уряду. В парламентській республіці теж може бути президент, як, наприклад, у Німеччині, Італії, Австрії, але його повноваження обмежені. Республік, очолюваних лише парламентом, нині дуже мало. Такими, наприклад, є Канада, Австралія.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити