Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 8 КЛАС
Матеріали до уроків
Посібник для вчителя й учнів

ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

 

Використання природних умов і природних ресурсів та їх охорона

 

До природно-заповідного фонду України віднесено 7169 територій і об’єктів загальною площею 2757,4 тис. га, що складає 4,57 % території України. У Концепції Загальнодержавної програми розвитку заповідної справи на період до 2020 року передбачається створення нових національних природних парків і регіональних ландшафтних парків, збільшення кількості фахівців з керування заповідною справою. Фінансування програми орієнтовно оцінюється у 2,6 млрд. гривень. Мінприроди вважає, що площу заповідних земель потрібно збільшити з 4,57 до 10—12 % від площі України.

В Україні створено 17 державних заповідників, 4 біосферні заповідники, які мають міжнародний статус, 17 національних природних парків.

 

Біосферний заповідник «Асканія-Нова»

Біосферний заповідник Асканія-Нова — це куточок незайманого степу, що зберігся на перетині колишніх козацьких шляхів неподалік від Сиваша й Каховки. Розташована Асканія-Нова в зоні злакових, підзоні типчаково-ковилових степів на солонцюватих південних чорноземах, які подекуди чергуються з темно-каштановими ґрунтами й ділянками солончаків.

 

 

Заснований в 1898 р. як парк для акліматизації та гібридизації тварин. Тоді тут були закладені ботанічний сад і зоопарк і визначена недоторканна ділянка степу. На 11 054 га природу зберегли такою, якою вона була 200 років тому. А кількість видів рослин та представників тваринного світу навіть збільшилася. Тут можна побачити рідкісних тварин, дивовижних птахів і незвичайні дерева.

 

 

В асканійському степу налічується понад 452 видів квіткових рослин, 40 видів рослин — ендеміків півдня України. Переважають злаки — периста ковила, типчак, тонконіг. Для подів типовим є пирій, а з різнотрав’я — степова волошка. У вологі роки дуже розростається лисохвіст, осока.

 

Чорноморський біосферний заповідник

Заповідник створений в 1927 р. для охорони птахів, що зимують, гніздяться і зупиняються при перельотах, а також для збереження інших видів тварин і рослин, ландшафтів пустельних полинових типчаково-ковилових степів, солончаків, піщаних степів та водно-болотних угідь. У 1993 р. оголошений біосферним заповідником, у 1998 р. занесений до міжнародної мережі біосферних заповідників.

Сьогодні заповідник займає площу в 89 тис. га (Херсонська і частково Миколаївська області). На його території охороняється і вивчається понад 728 видів рослин, 305 видів птахів і 47 видів ссавців. Багато які з них занесені до Червоної книги України, наприклад: ковила, білоцвіт літній, орлан-білохвіст, степовий журавель, норка європейська, великий тушканчик.

 

 

На території заповідника є ліси, чагарники, степи, луки, прибережно-водна і водна рослинність, солончаки. Три формації занесено до Зеленої книги України, а саме: формацію берези дніпровської, ковили дніпровської та волосистої.

Одним з важливих завдань Чорноморського біосферного заповідника є проведення екологічного моніторингу, який включає спостереження, оцінку і прогноз антропогенних змін стану екосистем, що забезпечує їх екологічну рівновагу.

 

Природний заповідник «Єланецький степ»

Природний заповідник «Єланецький степ» було створено 17 липня 1996 року. Він був організований для охорони найбільшої в Північно-Західному Причорномор’ї ділянки цілинного степу. Його мета — збереження та відновлення типчаково-ковилового степу, не представленого на інших заповідних територіях України.

Заповідник знаходиться в межах Дністровсько-Дніпровської провінції Північностепової підзони Степової зони, на степових відрогах Придніпровської височини Південнобузько-Дніпровського межиріччя.

Територія заповідника являє собою яружно-балковий комплекс, який включає нижню частину кількох великих балок (Прусакової, Орлової та Рози), що належать до гідрографічної мережі річки Громоклії — лівої притоки Інгулу. Днища цих балок широкі й вирівняні, а схили порізані різними за розмірами, переважно сильно задернованими ярами.

Природна рослинність заповідника є надзвичайно багатою і різноманітною. Вона представлена переважно справжніми степами різних варіантів, а також лучно-степовими, лучними, лучно-болотними та оригінальними чагарниково-деревними комплексами. Тут охороняються п’ять степових рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України: формації ковили Лессінга, ковили української, ковили волосистої, ковили найкрасивішої, ковили вузьколистої.

 

Національний дендрологічний парк «Софіївка»

Національний дендрологічний парк «Софіївка» Національної академії наук України розташований у м. Умань Черкаської області. Дендропарк широко відомий далеко за межами України як один з найбільш видатних пам’ятників світового садово-паркового мистецтва кінця ХVIII — першої половини ХІХ ст.

Протягом 50-річного перебування дендропарку «Софіївки» в системі Академії наук основними напрямами його діяльності стало вивчення природної та культурної флори південного лісостепу України; збереження в штучних умовах колекцій живих рослин, у тому числі рідкісних і зникаючих видів, а також насаджень і ландшафтних композицій парку; проведення науково-дослідницьких робіт в галузі акліматизації рослин і охорони рослинного світу; розробка технології розмноження найбільш цінних видів рослин і впровадження їх в культуру.

У майбутньому збереження природних систем немислимо без спільних зусиль. Для цього створюються екологічні мережі, що включають природоохоронні території різних країн. В 1999 р. Ужанський національний природний парк і Надсянський регіональний ландшафтний парк (Україна) увійшли до складу Східно-Карпатського біосферного резервату, що включає також природоохоронні території Польщі та Словаччини.

Біосферний резерват «Дельта Дунаю» з 1999 р. включає Дунайський біосферний заповідник України й резерват «Дельта Дунаю» в Румунії. У 2000 р. підписано угоду про створення і керування природоохоронними територіями в дельті Дунаю і низов’ях Пруту (Україна, Молдова, Румунія).

 

 

Об’єктивною складністю під час формування екологічної мережі України є значна антропогенна зміна природи країни. Тому багато заповідників складаються із двох і більше ділянок, а в більшості національних природних парків частка абсолютно заповідних зон становить менш ніж половину загальної площі.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.