ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 8 КЛАС
Матеріали до уроків
Посібник для вчителя й учнів

РОЗТАШУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ СТОСОВНО ГОДИННИХ ПОЯСІВ

 

Земля обертається навколо своєї осі — це причина зміни на нашій планеті часу впродовж доби. Якщо в Україні день, то на зворотному боці земної кулі — ніч. У добі 24 години, отже, за годину Земля обертається навколо своєї осі на 15°, тобто якщо дві точки знаходяться на відстані в 15° за довготою, то місцевий час для них відрізнятиметься на одну годину (360° : 15° = 24). Місцевий час визначається для певного місця на Землі. Він залежить від географічної довготи місця й однаковий для всіх точок, розташованих на одному меридіані. Таким чином, на різних меридіанах місцевий час різний. На незначній відстані за довготою різниця в місцевому часі невелика, а між віддаленими за довготою точками він може відрізнятися значною мірою. Так, відмінності в місцевому часі між крайньою західною та крайньою східною точками України становить близько 1 години 12 хвилин. Якщо в Донецьку (приблизно 38° сх. д.) 12 годин, то в Самборі Львівської області (приблизно 23° сх. д.) буде 11 годин. Це викликає незручності в житті й діяльності людей. Щоб усунути ці незручності, було введено відлік часу за часовими поясами.

Поясний час — середній сонячний час, що обумовлений для 24 середніх меридіанів і діє в межах часового пояса. Поясний час покладений в основу системи відліку часу, що існує на Землі й відповідно до якого земна поверхня розділена на 24 часові пояси. Часовий пояс, через середину який проходить Ґрінвіцький меридіан, прийнято за нульовий (він же 24-й). На схід від нульового пояса, між меридіанами 7° 30' сх. д. і 22° 30' сх. д., розташований перший пояс, між 22° 30' і 37° 30' — другий пояс, і так далі до 24-го (нульового). Територія України розташовується в межах трьох часових поясів, але відповідно до постанови уряду, у країні діє час єдиного часового пояса — другого, або східноєвропейського (нульовий пояс називається західноєвропейським, а перший — середньоєвропейським).

У багатьох країнах світу, у тому числі в Україні вводиться літній час. Україна переходить на літній час в останню неділю березня шляхом переведення стрілки годинника на одну годину вперед. Скасовується літній час в останню неділю жовтня. Терміни дії літнього часу уводяться відповідно до рекомендацій Європейської економічної комісії ООН з урахуванням взаємозалежності роботи промислових комплексів, міжнародних інформаційних систем, міжнародного транспорту і зв’язку. Досвід підтверджує доцільність переходу на літній час: у результаті заощаджується електроенергія і більш ефективно використовується світла частина доби.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.