Фізична географія України 8 клас - Матеріали до уроків - Посібник для вчителя й учнів

РЕЛЬЄФ УКРАЇНИ


Рекорди Кримських печер


Найбільші печери Криму. Найдовша карстова порожнина Криму — Червона печера, її довжина складає 16 000 м (за іншими даними — 13 700 м), найглибша — шахта Солдатська завглибшки 517 м. Для порівняння: найглибша печера світу — Жан-Бернар (Франція), 1602 м. Шахта Солдатська також є і найглибшою печерою України. Червона печера тримає в Криму першість і за іншими параметрами: за площею (52 600 м2) і об’ємом (200 000 м3). На її частку припадає 19 % загальної довжини і 30 % площі всіх порожнин Криму.Найвище розташована печера Криму. Кримська печера, що розташована найвище,— Тріщинна на Чатирдазі, 1490 м над рівнем моря (для порівняння: найвище розташована у світі печера — Ракіот на масиві Нанґапарбат, 6600 м).

Найнижче розташована печера Криму. Підтоплена морем печера без назви (10 м під рівнем моря) на півострові Тарханкут — кримська печера, що розташована найнижче (для порівняння: найнижче розташована печера у світі — печера на березі Середземного моря у Франції, 200 м під рівнем моря).

Найбільша в Криму печерна зала. Найбільша зала знаходиться в печері Мармуровій, її площа становить 5000 м2, об’єм — 50 000 м3 (для порівняння: найбільша у світі зала — у печері Саравак (Малайзія) площею 162 000 м2 та об’ємом 12 млн. м3).

Найбільший у Криму сифон. Найбільш протяжний сифон (галерея, цілком затоплена водою, яку можна пройти тільки в аквалангу) знаходиться в печері Ені-сала-3 (Долгоруковський масив), його довжина — 115 м, глибина — 17 м (для порівняння: найдовший сифон у світі — у печері Ду де Колі (Франція), його довжина — 4055 м).

Найбільша в Криму печера, цілком затоплена прісною водою,— печера Чорна (Ай-Петрінський масив) завдовжки 1300 м (для порівняння: найбільша у світі цілком затоплена печера — Леон Сінкс (США), 16 732 м).

Максимальна для кримських печер кількість «поверхів» (ходів, розташованих на різних рівнях і утворених у різний час) — у Червоній печері, шість «поверхів».

Найвищий у Криму купол, пройдений у печері знизу вгору. Купол Блакитної капелі (висота — 145 м) у Червоній печері (для порівняння: найвища у світі печерна система — Лампрехтсофен (Австрія) заввишки 995 м).

Джерело: Книга рекордів Криму.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити