ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

12. КЛІМАТ І КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ

12.3. Енергетичні кліматичні ресурси

Енергетичні ресурси клімату України представлені сонячною радіацією, вітровою енергією. Ці види енергії є екологічно чистими. Агрокліматичні ресурси рівнинної частини республіки достатні для визрівання основних сільськогосподарських культур: річні суми температур із середньодобовими більше 10 °С становлять 2400—3600°С. Для сільськогосподарського виробництва важливим є саме період зі стійкими середньодобовими температурами повітря + 10, +15 °С. З переходом температури через +10 °С восени закінчується вегетація основних теплолюбних культур. Тривалість періоду з температурою вище +15 °С характеризує умови їх інтенсивної вегетації.

В Україні функціонує Гідрометеорологічна служба, яка щоденно передає прогнози погоди, попереджує про можливі сприятливі чи несприятливі наслідки передбачуваних погодних умов. Для прогнозування погоди складаються синоптичні карти, на яких відображають положення атмосферних фронтів, напрям зміщення циклонів і антициклонів, визначають вірогідний напрям їх розвитку на найближчі день, два, три, можливості настання ясної чи хмарної погоди, випадання опадів, зміни температур.

Цікаві факти.

Чи можна передбачити погоду без допомоги метеослужби? Виявляється, що це можете зробити й ви. На що необхідно звернути увагу, щоби скласти прогноз погоди на все літо?

Спостерігайте, яке дерево розпуститься першим — вільха чи береза? Якщо береза — чекайте літа гарного і теплого. Буде багато сонячних днів і коротких зливових дощів. І навпаки, якщо вільха розпуститься раніше від берези, літо буде холодним і дощовим.

Якщо на поверхні водойми з'явилося листя білої лілеї, заморозків не буде.

Передбачають погоду і тварини. Пасічники знають: якщо бджоли рано вилітають із вуликів, буде рання тепла весна.

Згадайте, які ознаки близької зміни погоди знаєте ви?

Вісь Воєйкова.

Це так звана Велика вісь Євразійського материка, що являє собою смугу високого атмосферного тиску. Вона приблизно вздовж 50° пн. ш. перетинає Євразію від озера Байкал до Карпатських гір, прямує через південь Франції до Піренейського півострова. Над територією України вісь високого атмосферного тиску простежується з північного сходу по лінії Луганськ — Дніпропетровськ — Балта. В зимовий період ця вісь існує за рахунок добре виражених гребенів Сибірського та Азорського антициклонів. Улітку їхній вплив зменшується, вісь існує за рахунок відрога Азорського антициклону. Вона є своєрідним кліматорозділом. На північ від осі високого атмосферного тиску переважають вітри західного напрямку, на південь від неї — східного. Названо вісь на честь кліматолога і географа, мандрівника О. Воєйкова (1842—1916), який обґрунтував її існування, досліджуючи клімати земної кулі.






Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити