Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

13. МОРЯ, ПОВЕРХНЕВІ ТА ПІДЗЕМНІ ВОДИ

13.1. Чорне море

  Чорне море простягається з заходу на схід на 1160 км., його найбільша ширина 580 км. Загальна площа акваторії перевищує 420 тис. км2. Море виповнює велику тектонічну западину. Максимальна глибина його — 2245 м. Берегова лінія Чорного моря в межах України витягнута на 1540 км. Найбільші затоки — Джарилгацька, Каркінітська, Каламітська, Феодосійська, Сиваш, Обитічна, Бердянська. У Чорне море впадають річки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг. На ділянках між річками узбережжя прорізують водойми, що сполучаються з морем, — лимани. З них на Чорноморському узбережжі знаходяться лимани Дністровський, Хаджибейський, Куяльницький, Тилігульський, Дніпровський, на Азовському узбережжі — Утлюцький, Молочний. Найбільшим півостровом Чорного моря є Кримський, який з'єднується з материковим суходолом Перекопським перешийком. В Азовському морі привертають увагу витягнуті ділянки суходолу — коси. Найбільша серед них — коса Арабатська Стрілка. У Чорному морі найбільшим островом є Джарилгач.

  Керченською протокою Чорне море з'єднується з Азовським. Глибина протоки — до 4 м.

  Кліматичні умови Чорного моря характеризуються субтропічними рисами. Літо — сухе й жарке, зима — волога й тепла. Узимку над ним переміщуються середземноморські та атлантичні циклони, з якими пов'язані дощові й туманні погоди. Влітку Чорне море знаходиться під впливом Азорського максимуму, завдяки чому тут переважає безхмарна погода, грози та смерчі є рідким явищем.

  Коливання рівня моря, пов'язані з припливами й відпливами, незначні, їхня амплітуда — лише 10 см. Коливання під впливом вітрової діяльності досягають 1,5 м. Температура води влітку +24, + 26 °С, а взимку знижується до +6, +7 °С. З глибини 150 м. температура стала (+8 °С). У роки з суворими зимами північно-західна частина Чорного моря замерзає.

  Солоність верхнього шару води в Чорному морі становить 17— 18%. З глибиною солоність зростає до 22,5%. Порівняйте ці показники з такими: середня солоність Світового океану становить 35%о, Середземного моря — до 38, а Червоного моря — 40%о. З'ясуйте, чому солоність вод Чорного моря є набагато нижчою.

  Характерною особливістю природних умов Чорного моря є існування в ньому постійного шару сірководню на глибинах нижче 100— 120 м. Цей шар населяють бактерії, що використовують сірководень. Важливою є та обставина, що сірководнева товща становить 87% об'єму всього Чорного моря. І лише 13% чорноморської води містять кисень, саме в цьому невеликому шарі водяться тварини. Дослідники відзначають, що сірководень піднімається до поверхні. Існує навіть припущення, що Чорне море може вибухнути. Ознайомтеся з цим питанням детальніше і обговоріть його у вашому класі.

  Рослинний і тваринний світ Чорного моря різноманітний. У ньому поширені бурі й червоні водорості, морська трава. У Чорному морі водиться майже 2000 видів тварин, у тому числі 180 видів риб. З них промислове значення мають білуга, осетер, оселедці, хамса, кефаль, ставрида, скумбрія, тунець. Є три види дельфінів, багато птахів — мартинів, бакланів, альбатросів, пеліканів та ін. Щорічно з Чорного моря вибирається до 300 тис. т. біологічних ресурсів. Тут також добувають будівельний пісок, гравій, горючий газ; тривають пошуки нафтових родовищ на шельфі.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.