Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

13. МОРЯ, ПОВЕРХНЕВІ ТА ПІДЗЕМНІ ВОДИ

13.1. Чорне море

Чорне море простягається з заходу на схід на 1160 км., його найбільша ширина 580 км. Загальна площа акваторії перевищує 420 тис. км2. Море виповнює велику тектонічну западину. Максимальна глибина його — 2245 м. Берегова лінія Чорного моря в межах України витягнута на 1540 км. Найбільші затоки — Джарилгацька, Каркінітська, Каламітська, Феодосійська, Сиваш, Обитічна, Бердянська. У Чорне море впадають річки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг. На ділянках між річками узбережжя прорізують водойми, що сполучаються з морем, — лимани. З них на Чорноморському узбережжі знаходяться лимани Дністровський, Хаджибейський, Куяльницький, Тилігульський, Дніпровський, на Азовському узбережжі — Утлюцький, Молочний. Найбільшим півостровом Чорного моря є Кримський, який з'єднується з материковим суходолом Перекопським перешийком. В Азовському морі привертають увагу витягнуті ділянки суходолу — коси. Найбільша серед них — коса Арабатська Стрілка. У Чорному морі найбільшим островом є Джарилгач.

Керченською протокою Чорне море з'єднується з Азовським. Глибина протоки — до 4 м.

Кліматичні умови Чорного моря характеризуються субтропічними рисами. Літо — сухе й жарке, зима — волога й тепла. Узимку над ним переміщуються середземноморські та атлантичні циклони, з якими пов'язані дощові й туманні погоди. Влітку Чорне море знаходиться під впливом Азорського максимуму, завдяки чому тут переважає безхмарна погода, грози та смерчі є рідким явищем.

Коливання рівня моря, пов'язані з припливами й відпливами, незначні, їхня амплітуда — лише 10 см. Коливання під впливом вітрової діяльності досягають 1,5 м. Температура води влітку +24, + 26 °С, а взимку знижується до +6, +7 °С. З глибини 150 м. температура стала (+8 °С). У роки з суворими зимами північно-західна частина Чорного моря замерзає.

Солоність верхнього шару води в Чорному морі становить 17— 18%. З глибиною солоність зростає до 22,5%. Порівняйте ці показники з такими: середня солоність Світового океану становить 35%о, Середземного моря — до 38, а Червоного моря — 40%о. З'ясуйте, чому солоність вод Чорного моря є набагато нижчою.

Характерною особливістю природних умов Чорного моря є існування в ньому постійного шару сірководню на глибинах нижче 100— 120 м. Цей шар населяють бактерії, що використовують сірководень. Важливою є та обставина, що сірководнева товща становить 87% об'єму всього Чорного моря. І лише 13% чорноморської води містять кисень, саме в цьому невеликому шарі водяться тварини. Дослідники відзначають, що сірководень піднімається до поверхні. Існує навіть припущення, що Чорне море може вибухнути. Ознайомтеся з цим питанням детальніше і обговоріть його у вашому класі.

Рослинний і тваринний світ Чорного моря різноманітний. У ньому поширені бурі й червоні водорості, морська трава. У Чорному морі водиться майже 2000 видів тварин, у тому числі 180 видів риб. З них промислове значення мають білуга, осетер, оселедці, хамса, кефаль, ставрида, скумбрія, тунець. Є три види дельфінів, багато птахів — мартинів, бакланів, альбатросів, пеліканів та ін. Щорічно з Чорного моря вибирається до 300 тис. т. біологічних ресурсів. Тут також добувають будівельний пісок, гравій, горючий газ; тривають пошуки нафтових родовищ на шельфі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити