Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

13. МОРЯ, ПОВЕРХНЕВІ ТА ПІДЗЕМНІ ВОДИ

13.2. Азовське море

За розмірами це одне з найменших морів. Його площа 39,1 км2. З 2628 км. берегової лінії більше половини випадає на Україну. Азовське море є мілководним: середні глибини становлять 8—10 м., а найбільша глибина — 14 м. Поверхня його дна плоска. Прибережна смуга має глибини до 5 м. Найбільшими затоками Азовського моря є Темрюцька й Таганрозька. Розгляньте фізичну карту: вздовж північного узбережжя помітні коси Білосарайська, Бердянська, Обитічна. В південній частині море утворює Арабатську і Казантипську затоки, а з заходу до нього прилягає мілководний Сиваш.

Кліматичні умови Азовського моря, на відміну від Чорного, мають риси континентальності. Взимку над ним домінує континентальне повітря, з північно-східними вітрами, влітку зростає повторюваність західних і північно-західних вітрів. Середні суми опадів становлять 300—500 мм. Температура води влітку завдяки мілководності і доброму прогріву сягає +24, +25 °С, а на мілководдях навіть +32 °С. Взимку вода охолоджується до +1,0, +1,5 °С. Взимку Азовське море замерзає починаючи з грудня. Одначе з кінця лютого — на початку березня лід тане.

Середня солоність води становить до 14%о. Цей показник більший від рівня солоності моря в минулому (10,9%). Її зростання пов'язане з зарегулюванням стоку річок Дону і Кубані для зрошування, що зменшило приток прісних вод у море. Рух води в Азовському морі спостерігається в західному напрямку, зумовлюється переважними вітрами.

Флора і фауна Азовського моря бідніша, ніж у Чорному. В ньому поширені донні рослини, кущики червоних водоростей, зелені водорості, квіткові водні рослини. З-поміж них вирізняється зостера, що росте на піщаних і мулуватих ґрунтах, утворюючи густі зарості.

В Азовському морі чимало видів риб. Серед них промислове значення мають тюлька, хамса, судак, камбала, лящ, тараня, оселедці, севрюга, осетер та ін. Через зростання солоності й погіршення умов для нересту продуктивність різних видів риб та їх вилов із року в рік зменшується. Останніми роками риборозвідні господарства випускають у море велику кількість мальків тарані, ляща, судака, севрюги, осетра, білуги та ін.

Унікальною коморою хімічної сировини є Сиваш, де працюють бромний і содовий заводи.

Південне положення Чорного та Азовського морів, сприятливі кліматичні умови, наявність піщаних і галькових пляжів, кіс роблять Азово-Чорноморське узбережжя одним із важливих курортно-рекреаційних районів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити