Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

13. МОРЯ, ПОВЕРХНЕВІ ТА ПІДЗЕМНІ ВОДИ

13.2. Азовське море

  За розмірами це одне з найменших морів. Його площа 39,1 км2. З 2628 км. берегової лінії більше половини випадає на Україну. Азовське море є мілководним: середні глибини становлять 8—10 м., а найбільша глибина — 14 м. Поверхня його дна плоска. Прибережна смуга має глибини до 5 м. Найбільшими затоками Азовського моря є Темрюцька й Таганрозька. Розгляньте фізичну карту: вздовж північного узбережжя помітні коси Білосарайська, Бердянська, Обитічна. В південній частині море утворює Арабатську і Казантипську затоки, а з заходу до нього прилягає мілководний Сиваш.

  Кліматичні умови Азовського моря, на відміну від Чорного, мають риси континентальності. Взимку над ним домінує континентальне повітря, з північно-східними вітрами, влітку зростає повторюваність західних і північно-західних вітрів. Середні суми опадів становлять 300—500 мм. Температура води влітку завдяки мілководності і доброму прогріву сягає +24, +25 °С, а на мілководдях навіть +32 °С. Взимку вода охолоджується до +1,0, +1,5 °С. Взимку Азовське море замерзає починаючи з грудня. Одначе з кінця лютого — на початку березня лід тане.

  Середня солоність води становить до 14%о. Цей показник більший від рівня солоності моря в минулому (10,9%). Її зростання пов'язане з зарегулюванням стоку річок Дону і Кубані для зрошування, що зменшило приток прісних вод у море. Рух води в Азовському морі спостерігається в західному напрямку, зумовлюється переважними вітрами.

  Флора і фауна Азовського моря бідніша, ніж у Чорному. В ньому поширені донні рослини, кущики червоних водоростей, зелені водорості, квіткові водні рослини. З-поміж них вирізняється зостера, що росте на піщаних і мулуватих ґрунтах, утворюючи густі зарості.

  В Азовському морі чимало видів риб. Серед них промислове значення мають тюлька, хамса, судак, камбала, лящ, тараня, оселедці, севрюга, осетер та ін. Через зростання солоності й погіршення умов для нересту продуктивність різних видів риб та їх вилов із року в рік зменшується. Останніми роками риборозвідні господарства випускають у море велику кількість мальків тарані, ляща, судака, севрюги, осетра, білуги та ін.

  Унікальною коморою хімічної сировини є Сиваш, де працюють бромний і содовий заводи.

  Південне положення Чорного та Азовського морів, сприятливі кліматичні умови, наявність піщаних і галькових пляжів, кіс роблять Азово-Чорноморське узбережжя одним із важливих курортно-рекреаційних районів.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.