Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

16. ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ УКРАЇНИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

16.1. Умови розвитку і характерні риси природних комплексів

  Під час вивчення окремих компонентів природних умов України ми постійно звертали увагу на взаємні зв'язки між ними та закономірності їх поширення чи розподілу у просторі. Зміна компонентів відбувається також і в часі: за сезон, рік, століття, тисячоліття, мільйони років. За такої тривалої взаємодії в межах географічної оболонки, на материках і океанах, на території України виникають різні за розмірами ділянки, які характеризуються певною однорідністю фізико-географічних умов, але відрізняються одна від одної. Такі ділянки фізико — географи назвали природно-територіальними комплексами (ПТК). У таких комплексах складові (частини) утворюють єдине ціле. Отже, характерною рисою ПТК є їхня цілісність, яка обумовлюється закономірним поєднанням взаємопов'язаних і взаємозалежних компонентів природи на конкретній території чи акваторії. Синонімом ГІТК є поняття географічного ландшафту як відносно однорідної ділянки географічної ділянки,' яка виокремилась у процесі її розвитку і відрізняється від інших своєю структурою, тобто поєднанням компонентів і територіальних одиниць — ПТК менших рангів.

  В Україні поширені різноманітні природно-територіальні комплекси (ландшафти) — закономірні сполучення гірських порід, рельєфу, клімату, вод, ґрунтів, рослинності, тваринного світу, які сформувались у процесі історичного розвитку її території. Природно-територіальні комплекси виникають внаслідок взаємодії різноманітних природних чинників (сонячної радіації, атмосферної циркуляції, земної поверхні). Ця взаємодія здійснюється через природні процеси (тепло - й вологообмін, обмін мінеральних та органічних речовин) і під впливом господарської діяльності. Розрізняють природні комплекси суходолу та водні (аквальні). Для вивчення природних комплексів проводяться ландшафтні дослідження, за результатами яких складають ландшафтні карти, описи територій. На основі цього в географії сформувалася нова її галузь — ландшафтознавство.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.