Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

3. ФОРМА І РУХ ЗЕМЛІ

3.1. Сонячна система та її будова

Сонячна система — це планетна система. До неї належать Сонце, 9 планет, їхні супутники, планетоїди (малі планети), або астероїди (зіркоподібні), комети і метеорична речовина. Всі вони рухаються за своїми орбітами навколо Сонця на різній віддалі від нього. На Сонце припадає 99,9% загальної маси Сонячної системи.

Сонце — центральне тіло Сонячної системи, найближча до Землі зірка (середня відстань 149,6 млн. км.); газоподібне, розжарене небесне тіло кулеподібної форми. Сонце обертається навколо власної осі з періодом біля 25 земних діб. У складі Сонця виявлено близько 70 хімічних елементів. Діаметр Сонця 1391 тис. км., маса 1,985.1033 г. Поверхнева температура Сонця дорівнює приблизно 6000°. Загальна енергія, яку випромінює Сонце в простір, становить 4.1023 ерг/сек.; із цієї кількості енергії тільки 1:2 200 000 000 частка потрапляє на Землю. Теплова енергія Сонця зумовлена термоядерними реакціями перетворення водню в гелій. Активність Сонця відновлюється в середньому через кожні 11 років. У періоди максимуму активності Сонця рівень ультрафіолетового рентгенівського і радіовипромінювання Сонця зростає в багато разів.

Навколо Сонця планети розміщені таким чином: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон.

Планети мають не одинакові швидкості руху й обертання, розміри, об'єм, кількість супутників. Вони кулястої форми і рухаються приблизно в одній площині майже по кругових орбітах і в одному напрямку — проти годинникової стрілки.

За своїми фізичними властивостями планети поділяються на дві групи: внутрішні планети земної групи (Меркурій, Венера, Земля, Марс) і зовнішні планети юпітерової групи (Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон).

Меркурій невеликого розміру (0,38 діаметра Землі). У нього слабке магнітне поле і дуже розріджена гелієва атмосфера. Навколо осі обертається за 88 діб. Опівдні на екваторі Меркурія температура піднімається до 400—500 °С, а вночі падає до -160 °С.

Розміри Венери — 0,97 діаметрі Землі. Час обертання навколо осі — 243 доби. Потужна газова оболонка Венери створює на її поверхні «парниковий ефект», внаслідок чого температура там до 500 °С. Атмосферний тиск на її поверхні досягає 100 атм. Планета обертається навколо своєї осі в бік, протилежний обертанню інших планет.

На Марсі теж є атмосфера, але вона дуже розріджена, приблизно така, як на Землі на висоті 15 км., і за складом інша. Його розміри — 0,53 діаметра Землі, а час обертання навколо осі — 24,62 год. На Марсі виявлена найбільша гора в Сонячній системі — вулкан Нікс Олімпік (висота близько 27 км). у центрі — заглиблення діаметром 64 км., на дні якого видно структури, що нагадують застиглу лаву. Небо над Марсом червонувато-оранжевого кольору. Це пояснюється тим, що в атмосфері є пил, який розсіює сонячні промені в червоній ділянці спектра. Навколо Марса обертаються два невеликих супутники — Деймос (16 км.) і Фобос (27 км.). Температура повітря змінюється від 0 °с удень і до —100 уночі на екваторі, до -130 °с на полюсах.

Між орбітами Марса і Юпітера багато астероїдів. Діаметр найбільшого з них — Церери — близько 770 км., а найдрібніших — менше 1 км. Вони обертаються навколо своїх осей і рухаються навколо Сонця за еліптичними орбітами.

Юпітер — найбільша планета Сонячної системи (11,26 діаметра Землі). Час його обертання навколо осі — 9,83 год. На нього припадає 70% всієї маси планет. Планета оточена потужною шаруватою атмосферою біло-оранжевого кольору, що складається в основному з метану. Найбільші супутники: Ганімед, Калісто, Іо та Європа.

Сатурн має величину 9,4 діаметра Землі. Час обертання навколо осі — 10,24 год. Навколо нього виявлені кільця, які складаються з дрібненьких силікатних частинок розміром від частки міліметра до десятків сантиметрів. Атмосфера Сатурна значної товщини, складається в основному з метану.

Розмір Урану — 4,2 діаметра Землі, а період обертання навколо осі — 10,7 год. Його атмосфера складається переважно з метану. Він має 14 природних супутників і 10 кілець.

Нептун у 3,9 раз перевищує діаметр Землі. Час обертання навколо осі 15,6 год. Атмосфера за складом схожа на атмосферу Урана, але в ній є сильні вихори. Має 8 природних супутників і 2 льодово-кам'яних кільця.

Плутон — найдальша планета Сонячної системи. Обертається навколо осі за 6,3 доби. Вважають, що він складається з двох ізольованих небесних тіл невеликої маси, які обертаються близько одне під одного.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити