Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

3. ФОРМА І РУХ ЗЕМЛІ

3.5. Добове обертання Землі та його наслідки

Земля обертається навколо осі за 24 год. (округлено), які становлять добу; отже, Земля повертається за годину на 15°. Земля обертається з заходу на схід, або проти стрілки годинника (якщо дивитися на неї зверху, з боку Північного полюса). Докази обертання Землі є логічні (посередні) і прямі. Логічним доказом є те, що кожна з планет Сонячної системи, в тому числі й Земля, обертається навколо своєї осі. Одним з прямих доказів обертального руху Землі є явище відхилення падаючих тіл на схід. Лінійна швидкість обертального руху тіл, розташованих на поверхні Землі, залежить від величини радіуса їхнього обертання. Чим далі від осі обертання знаходиться тіло, тим більша його швидкість.

Цікавим доказом обертання Землі навколо осі є дослід з маятником Фуко. Цей експеримент було поставлено у 1851 р. В одному із соборів Парижа до високого купола на тонкому сталевому дроті завдовжки 67 м. підвісили важку мідну кулю з гострим шпилем. Під маятником на підлозі насипали піску, до якого доторкався шпиль кулі. Коли маятник вивели зі стану рівноваги, то виявилося, що він коливається не в одній площині: шпиль кожного разу креслить нову риску. Досліди з маятником Фуко, проведені на різних широтах, показали, що кут видимого відхилення площини коливання маятника не скрізь однаковий і залежить від широти місця. На полюсі він найбільший. Там маятник відхиляється за кожну годину на 15°. Це пояснюється тим, що на полюсі площина горизонту перпендикулярна до земної осі.

Сама форма Землі теж свідчить про обертання нашої планети. Кардіоїдної (серцеподібної фігури) форми планета набула під дією відцентрової сили, яка виникає при обертанні.

Обертання Землі впливає на її клімат. Якщо куляста форма планети зумовлює існування дня й ночі, то обертання її зумовлює зміну дня й ночі. День — це період нагрівання Землі, ніч — період її охолодження. Ці періоди короткочасні. Протягом дня поверхня Землі не встигає дуже нагрітись, а протягом ночі — дуже охолонути. До таких кліматичних умов пристосовані живі організми. Ці умови є однією з причин великого поширення життя на Землі.

З обертанням Землі зв'язані також місцевий час, поясний час і лінія зміни дат.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити