Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

30. ЕКОНОМІЧНІ РАЙОНИ

30.6. Центральний район

У назві району відображене його географічне положення — у центрі країни. Тут знаходиться (в Кіровоградській області) географічний центр України.

Площа району — 45,5 тис. км2. Населення — 2,8 млн. осіб. Район охоплює територію Черкаської і Кіровоградської областей.

За площею, населенням і промисловим потенціалом район на восьмому місці серед економічних районів країни.

Його природні умови сприятливі для господарського розвитку. Переважають родючі чорноземи. Корисних копалин порівняно мало. Є родовища бурого вугілля і торфу. Великі і різноманітні запаси будівельного і декоративного каменю. На півночі району розробляється найбільше в Україні родовище бентонітових глин. Каолінові глини поширені у південних районах Черкаської області. Є родовища нікелю (Побужжя), графіту, уранових руд, бокситів тощо. У більшій частині,району водні ресурси обмежені.

Густота населення становить близько 60 осіб на 1 км2 і набагато менша, ніж у цілому по країні. Кіровоградська область належить до найменш населених. Тут більше міського населення. Показники смертності вищі за показники народжуваності. В районі поширене приховане безробіття.

Енергетичною основою розвитку господарства району є його паливно-енергетичний комплекс. Він представлений добуванням бурого вугілля у Ватутіному та Олександрії, торфу — в Черкаській області, невеликими тепловими електростанціями. Виробляють електроенергію Кременчуцька і Канівська ГЕС.

Провідними галузями промисловості є харчова промисловість та машинобудування і металообробка.

Машинобудування і металообробка представлені виробництвом машин і обладнання для сільського господарства та харчової і легкої промисловості, виготовленням друкарських машинок, радіовиробів, підйомно-траспортного устаткування, телеграфної апаратури, телевізорів, фотоприладів, баштових кранів, бурових машин. Підприємства хімічної промисловості, що зосереджені в Черкаській області, виробляють азотні добрива, хімічні волокна та реактиви.

У Кіровоградській області працюють Завалівський графітовий комбінат, а також заводи чистих металів у Світловодську і Побузький нікелевий. До галузей легкої промисловості належать швейна, трикотажна,- шкіряна, взуттєва. Тут випускають шовкові тканини, гігроскопічну вату, художні вироби.

Незначного розвитку набули деревообробна і меблева галузі. Є численні підприємства будіндустрії.

У районі добре розвинутий АПК, який базується на багатогалузевому сільському господарстві. Рослинництво посідає перше місце в районі. Тут вирощують озиму пшеницю, ярий ячмінь, кукурудзу. Серед технічних культур — цукрові буряки, соняшник, ефіроолійні культури, коноплі, коріандр. Розвинуті овочівництво і садівництво.

Провідними галузями тваринництва є скотарство і свинарство, допоміжними — вівчарство, птахівництво, шовківництво, кролівництво і ставкове рибництво. Скотарство в Черкаській області має молочно-м'ясний напрям, а в Кіровоградській — м'ясо — молочний.

У районі розвинуті майже всі галузі харчової промисловості. Домінуюча роль належить цукровій промисловості, особливо в Черкаській області, де працює 24 цукрових заводи. Є багато підприємств молочної, маслосироробної та м'ясної галузей промисловості. Розвиваються борошномельно-круп'яна, ефіроолійна, спиртова, кондитерська та інші галузі.

Провідними видами транспорту є залізничний та автобусний. Довжина залізниць загального користування становить 1527 км. Основними залізничними вузлами є: імені Т.Г.Шевченка, Черкаси, Христинівка, Цвіткове у Черкаській області; Знам'янка, Долинська, Помічна — у Кіровоградській. У районі понад 10 тис. кілометрів автошляхів з твердим покриттям. Розвинутий водний транспорт. Основні порти — Черкаси і Світловодськ.

Промислові вузли району — Черкаський, Кіровоградський, Олександрійський та Уманський.

Найбільший промисловий вузол — Черкаський. Він сформувався на основі використання сприятливого географічного положення.

Основу цього промислового вузла становлять хімічна, харчова, легка та машинобудівна галузі. В Черкасах працюють потужні підприємства хімії: виробничі об'єднання «Азот», «Хімволокно», завод хімічних реактивів та побутової хімії «Аврора». Серед підприємств харчової промисловості — консервний, м'ясний, хлібний комбінати, цукрорафінадний і молочний заводи, тютюнова фабрика тощо. Різноманітні за величиною і спеціалізацією підприємства легкої промисловості: шовковий комбінат, фабрики художніх виробів, трикотажна, гігроскопічної вати та ін. Машинобудування і металообробка представлені заводами «Фотоприлад», «Строммашина», НВО «Ротор», спеціального технічного устаткування, телеграфної апаратури тощо. До підприємств будіндустрії належать ВО «Черкасизалізобетон», заводи стінових матеріалів, великопанельного будинкобудування та ін. Меблеву промисловість представляє ВО «Черкасмеблі».

Значним промисловим вузлом є Уманський. Провідне місце в ньому належить машинобудуванню і металообробці: ВО «Уманьферммаш» (обладнання для тваринницьких ферм), ВО «Мегомметр», «Вега», оптико — механічний завод, підприємство, що виготовляє театральне обладнання. В Умані є кілька комбінатів, заводів і фабрик харчової і легкої галузей промисловості (птахокомбінат, консервний, горілчаний заводи, швейна, взуттєва фабрики, художніх виробів). Будіндустрія випускає залізобетонні вироби, толь, цеглу, різні будматеріали. Тут працює відоме в Україні ВО «Вітаміни».

Умань — значний туристичний центр України. Головним об'єктом туризму є всесвітньо відомий дендропарк «Софіївка».

Багатогалузевий промисловий центр Сміла спеціалізується на машинобудуванні і металообробці, харчовій і легкій галузях промисловості.

Тільки Черкасам потупається в Центральному районі своїм господарським потенціалом Кіровоградський промисловий вузол. Його провідна галузь — машинобудування і металообробка. Підприємства цієї галузі випускають сільськогосподарські машини, друкарські машинки «Ятрань». У Кіровограді працюють заводи «Гідросила», радіовиробів, ливарний тощо. Розвинута харчова промисловість (м'ясо-, хлібо-, птахокомбінати, об'єднання хлібопекарської промисловості, олійноекстрактний завод). У місті функціонують також підприємства легкої промисловості (швейна, взуттєва, панчішна та інші фабрики).

Центром буровугільної промисловості країни та Олександрійського промислового вузла є Олександрія. Тут знаходяться кар'єри видобування бурого вугілля, брикетна фабрика, ТЕЦ. Хімічну промисловість в Олександрійському вузлі представляє виробництво гірського воску. Машинобудування і металообробка представлені заводами підйомно-транспортного устаткування (випускає електричні мостові крани) та електромеханічним. Тут діють також два авторемонтних підприємства. В Олександрії є фабрика діаграмного паперу, підприємства легкої, харчової галузей промисловості, будіндустрії.

Багатогалузевим промисловим центром Кіровоградської області з підприємствами кольорової металургії, заводами, що випускають скло, пластик, кераміку тощо, ГЕС є Світловодськ.

З Центрального економічного району до інших районів країни надходять: сільськогосподарські машини, обладнання для легкої і харчової промисловості, телевізори, телеграфна апаратура, хімволокно, азотні добрива, цукор, овочеві, фруктові і м'ясні консерви, борошно, крупа тощо.

З інших районів Центральний одержує таку продукцію: вугілля, гірниче устаткування, метал, добрива — з Донбасу; гірниче обладнання, метал, легкові автомобілі, бурякозбиральні комбайни, прилади і побутову техніку — з Придніпров'я; велосипеди, вантажні машини, верстати, устаткування для харчової і легкої галузей промисловості, різноманітні прилади і комплектуючі деталі, бензин — з Північно-Східного району; прилади та обладнання, екскаватори, сільськогосподарські машини, верстати, хімічне і натуральне волокно, трикотажні і швейні вироби — зі Столичного району; автобуси, інструменти, прилади, автонавантажувачі та автокрани, калійні добрива, шкарпетки, хутрові вироби — з Карпатського району; з Північно-Західного району надходять автомобілі, підшипники, торгове обладнання, високовольтна апаратура, тканини з льону тощо; з Поділля — електротехніка, бурякозбиральні комбайни, прилади, сільськогосподарські машини, технологічне устаткування для харчової промисловості, добрива, миючі засоби тощо; з Причорномор'я — кукурудзозбираючі комбайни, дощувальні установки, машини і обладнання для харчової промисловості, тракторні причепи, бавовняні тканини, кавуни, виноград, рибні консерви тощо.

Однією з проблем Центрального району є низький рівень його промислового розвитку. Окремі частини району, зокрема Черкаська область, виявилися радіаційно-забрудненими внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Проблему району складає також ерозія ґрунтів.

Є в районі і проблеми щодо раціонального використання трудових ресурсів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити